Staw Balaton w Sosnowcu

Agata Gąsiorowska

Staw Balaton od dawna figuruje jako jedno z ulubionych miejsc połowu dla wędkarzy. Okazuje się jednak, że dla miłośników spacerów także znajdą się szlaki i widoki, które zapierają dech w piersi. Jaka jest zatem tajemnica stawu na Balatonie?


KILKA SŁÓW O HISTORII

Balaton znajduje się na pograniczu Maczek, Juliusza i Borów w Sosnowcu, a jego głównym elementem jest otoczony lasami dziesięciohektarowy staw. Pierwotnie teren ten był dawnym kąpieliskiem, a w roku 1968 na terenie Balatonu załoga kopalni wybudowała ośrodek wypoczynku niedzielnego. Następnie na terenie ośrodka działała restauracja, gdzie odbywały się różnego rodzaju imprezy firmowe czy rodzinne. Niestety w 2020 roku ucierpiała ona na skutek pożaru i działalność została zamknięta. Jeżeli mowa o historii zbiornika, powstał on na wskutek wyrobiska gliny dawnej cegielni kopalni Kazimierz-Juliusz.

NIE TYLKO DLA WĘDKARZY

Staw ten cieszy się dużą popularnością wśród wędkarzy. W sezonie organizowane są tutaj zawody wędkarskie, gdzie łowione są tu pokaźne okazy. W związku z panującą tam ciszą i spokojem, ludzie chcący uciec od zgiełku coraz częściej wybierają właśnie Staw Balaton. Przy ulicy Wileńskiej pozostawić można swój samochód na parkingu i cieszyć się przechadzką wokół zbiornika, niektórzy także wybierają aktywniejszą formę pokonania dystansu – rowerem. W okresie letnim wędkarze mają konkurencje w poszukiwaniu dogodnych miejsc, ponieważ już w czerwcu pojawiają się tu pierwsi miłośnicy opalania, a także zabaw wodnych w jeziorze. W lipcu oraz sierpniu zobaczyć można grillujące rodziny, biegające za patykami psy, które wskakują ochoczo do wody, panie wylegujące się na leżakach, nie wspominając oczywiście o wędkarzach.


BALATON – JAKI JEST?

Jest to miejsce przede wszystkim spokojne, które rządzi się swoimi prawami. Nierzadko można zauważyć pełzające w trawie żmije, bądź różnego rodzaju owady, które szeleszcząc w krzakach czy też drzewach stają się uspokajającą muzyką dla uszu. W porównaniu z innymi miejscami gdzie możliwe jest leżakowanie, Balaton staje się wręcz dla niektórych prywatną plażą.

Z dworca w Sosnowcu droga na Balaton prowadzi głównie przez ulicę Wileńską, a dojazd samochodem zajmuje około 20 minut. Jeżeli mowa o dojeździe komunikacją miejską, najbliżej stawu znajduje się przystanek Porąbka Ośrodek Rekreacyjny i to właśnie na niego dojechać można z ulicy Wspólnej w Sosnowcu autobusem o numerze 835. Jest to przystanek niedaleko centrum Sosnowca umożliwiający przejazd bez potrzeby przesiadki. Jeżeli jednak ktoś zechciałby wyruszyć z innych rejonów miasta wystarczy znaleźć odpowiednie połączenia i do 30 minut jest się na miejscu. Warto zatem wykorzystać czas na dojazd do tak pięknego i spokojnego miejsca, aby móc godzinami spacerować i zachwycać się muzyką, którą dawkuje nam Staw Balaton.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Sosnowca