Park Gródek w Jaworznie

Mateusz Szczepański

NIECODZIENNA HISTORIA

Jaworzno mogłoby się wydawać pozornie nudnym i mało interesującym miejscem pod względem przyrodniczym, tak jednak nie jest. Jedną z głównych atrakcji miasta jest Kamieniołom Park Gródek Jaworzno, zwany również polskimi Malediwami czy śląską Chorwacją. Niegdyś w miejscu, która stanowi aktualnie atrakcje turystyczną Jaworzna znajdował się kamieniołom – „Gródek”, a wydobywało się tam dolomit dla Zakładów Dolomitowych „Szczakowa”. Jednak w 1997 roku gdy kamieniołom został postawiony w stan likwidacji, zakład energetyczny ze względu na brak wpłacenia należności wstrzymał dostawy prądu, co skutkowało zatrzymaniem pracy pomp, dzięki czemu w ciągu kilkudziesięciu godzin wszystkie głębiej położone części kamieniołomu zalała woda.


KOPARKI

Po zamknięciu zakładu i odłączeniu prądu personel nie zabezpieczył odpowiednio miejsca wydobycia dolomitu, co skutkowało zalaniem części pozostałego w tym miejscu sprzętu, w tym dwóch dużych koparek, a także domku, bunkru strzałowego, przepompowni, łyżek koparek, koszy pomp, budki trafo i wraków samochodów. Wszystkie te rzeczy znajdują się, aż 18 metrów pod wodą, bo taką głębokość ma powstały akwen. Zaistniałą sytuację szybko wykorzystało Centrum Nurkowe „Orka”, które stworzyło bazę nurkową, a w środowisku płetwonurków zbiornik został nazwany „Koparkami” i zyskał ogromną popularność. Aktualnie nad brzegiem akwenu funkcjonuje baza nurkowa Via Sport Diving Marina „Koparki”.


ZBIORNIK WYDRA

Największą popularnością cieszy się jednak zbiornik – Wydra i prowadząca wokół zbiornika ścieżka, która ciągnie się wzdłuż swego rodzaju klifu, stworzonego podczas działania kamieniołomu. Obejście popularnej Wydry zajmuje około 4 kilometrów, a ze względu na wzniesienia trasa pokonana na nogach zajmuje ponad godzinę. Przy okazji można przystanąć przy znajdujących się co jakiś czas tablicach informacyjnych, które opowiadają o układzie słonecznym. Co jakiś czas na trasie znajdują się punkty widokowe, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok. Na środku zbiornika Wydra zostały stworzone drewniane pomosty, jak i altany, a do tego turkusowy kolor wody tworzy krajobraz, który możemy zobaczyć na pocztówkach na Malediwach.

Park Gródek w Jaworznie to doskonały przykład, że poprzemysłowe tereny można śmiało wykorzystać i przekształcić w atrakcje turystyczną, która przyciąga turystów z całej Polski, którzy chcą się poczuć w śląskim Jaworznie, niczym na oceanicznym archipelagu. Do parku najlepiej jest dojechać samochodem, bądź rowerem, gdyż Park oferuje również ścieżki dla rowerzystów. Jeśli ktoś natomiast myśli o dojechaniu do tego miejsca autobusem, to rozwiązaniem będzie skorzystanie z linii nr 304 lub 314 do przystanku Pieczyska Centrum Nurkowe.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Jaworzna