Pałac w Rzuchowie

Natalia Grych

Pałac w Rzuchowie mieszczący się w gminie Kornowac, otoczony zielonym parkiem, przez wiele lat zmieniał właścicieli oraz swoje role. Od budynku wybudowanego przez pierwszego właściciela stawał się miejscem gdzie stacjonowała żandarmeria niemiecka, ruiną, domem dziecka, by finalnie stać się małą atrakcją kulturową i miejscem, gdzie odbywają się różne wydarzenia.

HISTORIA

Pałac został wybudowany przez pierwszego właściciela – Heinricha Himmela w 1888 roku. Następnym właścicielem był Joachim von Klützow. Popadł on jednak w kłopoty finansowe i musiał oddać pałac. W roku 1921 budynek służył jako baza dla niemieckiej żandarmerii, do 1928 roku natomiast pałacem zajmował się Karl Kroll. Jego ostatnimi właścicielami przed drugą wojną światową byli Moczulscy.

Podczas drugiej wojny światowej pałac został zniszczony. Natomiast kiedy wojna zakończyła się, odnowiono go i od tamtego czasu budynek należał do Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej. Przez pewien okres służył jako Państwowy Dom Dziecka, a po jego zlikwidowaniu wciąż zmieniał prywatnych właścicieli, a jako że nie dbali oni o budynek, ten wciąż poddawał się rozpadowi. Aktualnie gospodarzem pałacu jest Janusz Gładysz (prezes fundacji Na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury) oraz Ewa Mackiewicz (dyrektor fundacji Na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury). Fundacja ta jest w trakcie rewitalizacji pałacu. Pod nadzorem konserwatora zabytków trwają renowacje budynku i pomimo, że nie odzyskał jeszcze swojej dawnej świetności, już teraz odbywają się przeróżne akcje by pałac został doceniony nie tylko przez mieszkańców Rzuchowa.


OKOLICE I ARCHITEKTURA

Pałac znajduje się w krajobrazowym parku, który posiada na swoim terenie, jedyny w gminie, pomnik przyrody. Jest to dąb, który liczy sobie około 250 lat. Można powiedzieć, iż to drzewo było świadkiem budowy pałacu, ponieważ sam budynek liczy sobie 135 lat. Jeśli chodzi o architekturę pałacu to zachowały się detale, które pamiętają pierwszych właścicieli. Między innymi są to kartusze herbowe, które znajdują się na dwóch kolumnach, na których wsparty jest półkolisty portal. Pałac posiada elewację licowaną żółtą cegłą. Na dachu natomiast można dostrzec lukarny. Wieża zaś zakończona jest spiczastym hełmem. Budynek posiada dwie kondygnacje, a od zaplecza można znaleźć ganek i wykusz z balkonem. Niedaleko pałacu znajduje się budynek zbudowany z tego samego materiału, który swoim stylem bardzo przypomina styl, który ma pałac. Prawdopodobnie w tym domu mieszkała służba pierwszego właściciela.

WARTY ODWIEDZENIA

Niektóre pałace w Polsce są ogrodzone, a na wejściu jest napisane ‘’Teren prywatny’’, ‘’Wstęp wzbroniony’’. Pałac w Rzuchowie również takie tabliczki posiadał, lecz od kiedy właścicielami budynku stały się osoby z fundacji Na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury sytuacja ta uległa zmianie. Co prawda pałac nie jest otwarty 24 godziny na dobę, lecz kiedy tylko właściciele są na miejscu bardzo chętnie zapraszają innych do środka. Co ciekawie, pałac można zwiedzać bezpłatnie. Wiele osób także spędza czas obok budynku, rozkładając koce i biwakując w parku, w którym pałac się znajduje.


Poza oferowaniem zwiedzania, pałac organizuje również przeróżne spotkania i ciekawe wydarzenia. Na początku 2023 roku na przykład w pałacu został zorganizowany koncert noworoczny. Wydarzenie to przyciągnęło tylu chętnych, że sala koncertowa została zapełniona. Kiedy indziej do pałacu zostały zaproszone przedszkolaki, które poznały historię budynku, a później wzięły udział w warsztatach artystycznych. Prawdą jest, że dzięki właścicielom, którzy organizują różne wydarzenia, pałac nie jest tylko ładnym budynkiem z dawnych czasów, którego można oglądać zza ogrodzenia. Jest to prawdziwa atrakcja kulturowa, która dzieli się swoim wnętrzem i historią.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy ze Kornowaca