Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach

Natalia Habrajska

Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach to pierwsze oraz największe muzeum poświęcone historii komputerów w Polsce. Muzeum zostało utworzone 12 grudnia 2012 roku i znajduje się przy Placu Sejmu Śląskiego 2, wejście od ul. Sienkiewicza 28 w Katowicach (Budynek Katowice Miasto Ogrodów Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek).


BOGACTWO HISTORII

Początkowo Muzeum prezentowało swoje eksponaty w budynku Wyższej Szkoły Mechatroniki, następnie w 2014 roku przeniosło się na plac Oddziałów Młodzieży Powstańczej, gdzie obecnie znajduje się biuro Muzeum. W magazynach muzealnych zgromadzonych jest ponad 4900 eksponatów, z czego do dyspozycji zwiedzających przygotowano około 550 komputerów, konsol czy starych, historycznych kalkulatorów. Całość podzielono na trzy epoki czasowe: lata sześćdziesiąte oraz siedemdziesiąte, lata osiemdziesiąte i lata dziewięćdziesiąte. Znajdziemy tam pierwsze komputery takich marek jak Commodore, IBM, Amiga, Atari czy Apple. Spotkać również można czeskiej produkcji Teslę, czy polskiej Kobrę. Wszystkie eksponaty pochodzą zarówno z własnych zakupów Muzeum jak i wielu darowizn. Wśród darczyńców znaleźć są osoby prywatne ale także instytucje, takie jak np.: CPU Service sp. z o.o., Kroll Ontrack, MOSiR Zabrze, IBM Serwis, Huta Pokój i wiele innych.


ODRA: REAKTYWACJA

25 października 2016 roku w budynku Katowice Miasto Ogrodów Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek została otworzona stała ekspozycja, która przedstawiała przekrojowy rys historyczny rozwoju dziedziny IT, prezentując także dorobek rodzimych firm produkujących sprzęt IT. Cała ekspozycja jest interaktywna. Wśród zebranych eksponatów znajduje się również komputer ODRA oraz ponad 240 różnych interaktywnych stanowisk. Za pomocą ekspozycji można prześledzić rozwój mobilnych sprzętów, interaktywnej rozrywki, komputerów 8, 16 i 32-bitowych, poznać ewolucję nośników pamięci, oraz dotknąć takich komputerów jak Elwro 800 junior, Elwro 804PC, Elwro 801 AT, Meritum, ComPan, Bosman, SMC-10, PRS 4. Czymś wyjątkowym jest również przekazana przez AGH w Krakowie, jedyna w Polsce, pozostałość po komputerze ODRA 1304.

Warto również podkreślić, że od 2018 roku muzeum nawiązało współpracę z The National Museum of Computing z Wielkiej Brytanii. Dzięki współpracy, między innymi, prowadzone są prace odtworzeniowe w zakresie oprogramowania do komputerów ODRA 1305.

ZBIERAMY RAZEM

Muzeum gwarantuje: podróż w czasie, aż 40 lat w przeszłość; ponad 3500 skatalogowanych komputerów; dzieje polskiej myśli informatycznej; możliwość ,,dotknięcia” bitów i bajtów; lekcje muzealne związane z dawną informatyką; stałe ekspozycje zbudowane ze sprzętu trudnego do przeniesienia oraz ekspozycje tymczasowe związane z konkretnymi wydarzeniami czy imprezami.

Dla wszystkich kolekcjonerów oraz pasjonatów zabytków informatyki jest możliwość wspólnego stworzenia historii, zbudowania czegoś co pozostanie dla młodszych pokoleń na dłużej, za pomocą przekazania swojego sprzętu do muzeum. Zbiory ludzi będą miały szansę ujrzeć światło dzienne i zostać zaprezentowane publicznie dla szerszego grona zainteresowanych, aby bawić, uczyć a nawet wychowywać. Wszyscy pasjonaci oraz kolekcjonerzy proszeni są o kontakt z Muzeum. Można to zrobić za pomocą wypełnienia formularzu przekazania sprzętu komputerowego dla Muzeum Historii Komputerów, który znajduję się na stronie www.muzeumkomputerow.edu.pl lub wysłania e-maila na adres: sprzet@muzeumkomputerow.edu.pl.

Chętni mogą udzielić wsparcia finansowego Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, dane do przelewu bankowego podane są na oficjalnej stronie internetowej muzeum. Wszystkie pozyskane środki wykorzystywane są na cele realizacji zadań statutowych Muzeum, w tym zakup materiałów do naprawy i konserwacji zabytkowego sprzętu informatycznego. Pomóc można również poprzez dołączenie do Zespołu Muzeum Historii Komputerów i Informatyki jako wolontariusz, gdzie gwarantowana jest możliwość obcowania z techniką, zdobycia niezbędnego doświadczenia i umiejętności przydatnych i docenianych w dalszej karierze. Istnieje także możliwość wybrania zakresu zadań zarówno z promocji, ekspozycji, dydaktyki, inwentaryzacji czy konserwacji by łączyć swoją pasję informatyczną z pracą i nauką, poprzez obcowanie z zabytkowymi komputerami i osobami, które podzielają te same zainteresowania.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Katowic