Hałda Szarlota w Rydułtowach

Maria Sosna-Łach

CZYM JEST HAŁDA?

Hałda, czyli po śląsku berga albo hołda to sztuczne góry, zwałowiska, które powstają przy kopalniach. Jedna część materiału, który jest odpadem pokopalnianym jest wykorzystywana do budowy dróg. Druga znów część jest spalana podczas poszukiwania węgla. To, co pozostało i nie nadaje się do użytku jest zwalane w jedno miejsce i powstaje z tego stożek, czyli hałda.

Imię Szarlota zostało wybrane przez mieszkańców w ramach konkursu w 2007 roku. Propozycji było wiele, ale wygrała ta, która nawiązuje do pierwszej nazwy kopalni, którą była właśnie „Charlotte”. Szarlota jednak brzmi bardziej po śląsku, prawda? 🙂


ŚLĄSKIE HOLLYWOOD

Hałda Szarlota w 2008 roku została ustrojona w iście hollywoodzki napis z 2,5 metrowych liter o łącznej długości 20 metrów. Napis ten wita wszystkich wjeżdżających do Rydułtów, które są położone w powiecie wodzisławskim. Była to wspólna akcja kopalni Rydułtowy – Anna i miejscowego urzędu miasta. Oczywiście, gdyby nie kopalnia to hałda by nie powstała, bo jak wiadomo – jest ona stworzona z odpadów pokopalnianych. Ta 134 metrowa wizytówka Rydułtów jest największym tego typu obiektem w Europie a z jej szczytu widać jak na dłoni Wodzisław Śląski, Rybnik oraz Radlin. Z drugiej znów strony podobno jest ona widoczna nawet z Czech.

Tak, jak wspomniałam wcześniej hałda ma 134 metry wysokości i już dalej nie rośnie. Na dobrą sprawę brakuje jej jedynie kilkunastu metrów, aby dorównać starożytnej piramidzie Cheopsa w Egipcie. Jednak wciąż mieszkańcy Rydułtów mogą być dumni, ponieważ tak ogromny oraz znany obiekt znajduje się w „maleńkim” mieście a nie w turystycznym kraju, gdzie wszyscy chętnie podróżują i można nazwać go mianem „oklepanego”.


NIEBEZPIECZNE MIEJSCE

Warto jednak pamiętać, że wejście na hałdę jest zakazane, ponieważ unoszą się nad nią szkodliwe opary. Pomimo tego, znajdują się śmiałkowie, którzy wchodzą na poziom około 406 metrów n.p.m., aby zrobić zdjęcia panoramy oraz szukać skarbów. Na szczycie znajduje się skrzynka, w której znajdują się przedmioty o wartości sentymentalnej. Wiedzą o tym osoby, które uprawiają geocaching, czyli zabawę terenową.

Od kilku lat trwa częściowa rozbiórka Szarloty, ponieważ stanowi ona zagrożenie pożarowe. Składowane przez ponad dwieście lat odpady pokopalniane są po prostu niebezpieczne dla otoczenia. Przez pewien czas pojawiły się pomysły, aby odnowić to miejsce i sprawić, aby było bardziej rekreacyjne, lecz zabrakło sponsorów.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej fotografii

zobacz filmy z Rydułtów