Bagna w Antoniowie

Agnieszka Rusek

CO W BAGNACH PISZCZY?

Dąbrowa Górnicza posiada wiele pięknych terenów wypełnionych naturą. Jeziora, parki, no i oczywiście lasy. Jeden z nich ciągnie się pod dzielnicę Dąbrowy – Antoniów. Niedawno podczas mojej rowerowej przejażdżki dotarłam w to miejsce i zakochałam się na nowo. Bywałam tam już wiele razy jako mała dziewczynka, ale muszę przyznać, że zapomniałam o tamtych terenach. A warto o nich pamiętać i zanurzać się w ich gęsty las.

W Antoniowie znajdują się torfowiska, które zostały objęte ochroną jako użytek ekologiczny „Bagna w Antoniowie” oraz są częścią obszaru Natura 2000 „Lipienniki w Dąbrowie Górniczej”. Obszar użytku wynosi aż 3,09 ha i jest unikatowym obiektem przyrodniczym w skali całej Wyżyny Śląskiej. Obszar objęty jest ochroną ze względów przyrodniczych, dydaktycznych i naukowych poprzez ochronę nisko położonych torfowisk przejściowych z endemicznymi rzadkimi i ginącymi gatunkami roślin, w tym licznymi chronionymi gatunkami roślin oraz reliktowymi gatunkami mszaków. Rosną tu bowiem typowe dla terenów podmokłych rośliny, a także około 80 taksonów mchów i 9 gatunków wątrobowców.


ZURAWINA I TORFOWIEC

Jedną z roślin budujących darń torfowiska przejściowego w Antoniowie jest żurawina błotna i mech torfowiec. Wiosną zachwycają zbiorowiska kwitnącej wełnianki, kolorowe storczyki, czy niezwykle cenne lipienniki Loesela. Mało tego, masowo występującą tutaj owadożerne – rosiczki, które zaciekawiają przechodniów. Bagna są również ostoją wielu gatunków zwierząt. Żyje ich tu około 250, z których ponad 40 jest objętych ochroną. Z ptaków na uwagę zasługuje bardzo rzadki – ze względu na kurczenie się zasięgu moczarów i bagnisk – kszyk. Nie brakuje również strzyżyków, czy trznadli. Na torfowisku znajduje się również bardzo rzadki motyl – Przeplatka diamina, oraz kilka gatunków jaszczurek.

W 2019 roku na bagiennych terenach, została utworzona ścieżka ekologiczno-dydaktyczna „Bagna w Antoniowie”. Projekt ten powstał, aby zachować i ochronić bardzo cenne formy fauny i flory, a także, aby przekonać mieszkańców Dąbrowy Górniczej, jak niezwykłe okazy roślin i zwierząt można tutaj spotkać. Na trasie ścieżki usytuowano punkty przystankowe z tablicami zawierającymi informacje z ciekawostkami na ich temat, a każdy przystanek posiada ławki – pozwalające na chwilę relaksu wśród natury. Ścieżka ma około 1,5 kilometra długości i zaczyna się przy szlabanie, za mostkiem na potoku, a kończy w środku lasu. Jeśli jednak pójdziemy dalej, dotrzemy do Pogorii I – czyli najstarszego zbiornika wodnego w Dąbrowie.


HIMALAJE SPOKOJU

Pierwszy odcinek ścieżki biegnie szeroką szutrową drogą, później trasa wiedzie leśną ścieżką, w pobliżu której rośnie szereg gatunków roślin chronionych. Najlepszym punktem do obserwacji bagien jest przystanek numer 2 – „Rośliny chronione”, wystarczy bowiem zrobić kilka kroków, żeby zobaczyć rzadką w skali regionu, a nawet kraju roślinność.

Bagna w Antoniowie to niezwykle piękne miejsce. Wysokie drzewa, gęsty las, podmokłe tereny i masa unikatowych roślin i zwierząt. To terytorium konieczne do odwiedzenia, zwłaszcza dla miłośników natury. Jak wiadomo – nic nie daje takiego spokoju jak przebywanie wśród drzew. Warto wykorzystać tereny jakie daje nam to miasto i pozwolić sobie na wędrówkę, bądź przejażdżkę rowerową, wśród bujnej zieleni. Z całego serca polecam to miejsce.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Dąbrowy Górniczej