Park Zielona w Dąbrowie Górniczej

Agnieszka Rusek

ZIELONA I UROCZA

Dąbrowa Górnicza to miasto zdecydowanie okryte zielenią, a dzięki wszechobecnej naturze- aż chce się tam żyć! Posiada 4 jeziora i wiele parków. Najbardziej wartym uwagi jest zdecydowanie Park Zielona. Oprócz bujnie zielonych drzew znajdziemy tam również kilka atrakcji. A, że łatwo jest się tam dostać – to zaledwie kilka minut od popularnej plaży przy Pogorii III – bardzo zachęcam do jej odwiedzenia.

Warto zacząć słowem wstępu, skąd takowy park w ogóle powstał, a stało się to dzięki wybudowaniu w 1932 roku drogi do Łagiszy, która połączyła te tereny z centrum miasta. Od samego początku był własnością komunalną. Budżet miasta pozwalał bowiem jedynie na wycięcie drzew pod parkowe alejki, oraz na urządzenie centralnej części parku. Dopiero w II połowie 1945 roku zaczęto w pełni zagospodarowywać teren parku, a to wszystko głównie dzięki pracom społecznym mieszkańców miasta. Istniał wówczas piękny las dębowy, którego wyjątkowość dopełniało małe ZOO, w którym mogliśmy spotkać niedźwiedzie brunatne, jelenie, lisy i różnego rodzaju ptactwo. W 1967 roku doszło do makabrycznego wypadku, w którym jeleń wydostał się ze swojej klatki i śmiertelnie poturbował człowieka. Władze miasta postanowiły zamknąć ZOO, w trosce o mieszkańców. Jeszcze do końca XX wieku istniały ruiny klatek, dziś jednak nie znajdziemy już po nich żadnych pozostałości. W parku znajdował się również odkryty basen pływacki i jeziorko, po którym ochoczo pływali kajakarze.


PO REMONCIE

W 2018 roku park został wyremontowany, a inspiracją był układ starego parku z lat 30. XX wieku. Dlatego w lipcu 2004 r. postanowiono ponownie otworzyć MINI ZOO. Można tam było podziwiać takie zwierzęta, jak: świnki wietnamskie, warchlaki dzika, owce grzywiaste czy kózki. Niestety ono również zostało zamknięte, z niewiadomych przyczyn. W listopadzie 2004 roku władze Dąbrowy Górniczej, postanowiły utworzyć ośrodek sportowy, który początkowo miał służyć na potrzeby siatkówki plażowej. To miejsce bardzo szybko przerodziło się w Centrum Sportów Letnich i Wodnych w Parku Zielona, gdzie oprócz boisk do siatek plażowych, znajdziemy również ściankę wspinaczkową, skate park z wieloma instalacjami – jak rampy, pochylnie i schody, ale także wieloosobowe, zadaszone grillowisko. Bardzo często odbywają się tam przeróżne sportowe wydarzenia, jak i pikniki rodzinne.

Kolejnym punktem wartym uwagi na dąbrowskim szlaku „Zielonej”, jest pomnik „Okrąglaka”. Po II wojnie światowej wybudowano krąg taneczny po zachodniej stronie, który został ozdobiony rzeźbami. Ich autorem był wybitny polski rzeźbiarz Stanisław Sikora. Na postumentach stanęło 6 ludzkich postaci naturalnych rozmiarów, wykonanych z piaskowca przedstawiających: dziewczynę z dzbankiem, harmonistę, skrzypka i robotników. Artysta wykonał je w roku 1957, a znajdowały się tam do lata 2006 roku – kiedy padła decyzja o ich usunięciu, podczas remontu tej budowli. W miejscu posągów postawiono donice z kwiatami, a same kamienne postacie skazane zostały na wygnanie. Niestety zostały poważnie uszkodzone: miały pourywane ręce, poobijane twarze, oderwane od tułowia głowy. Osoby demontujące nie miały zamiaru ochronić tych dzieł przed dalszą dewastacją, dokonując wówczas ich całkowitego zniszczenia. Zaraz po ich usunięciu, posągi znalazły się w pobliżu składu gruzowiska, gdzie przeleżały prawie rok. Od tej pory ślad po nich zaginął.

KARMEL I LODY

Okrąglak służył jako miejsce koncertów i występów artystycznych. Co niedziele mogliśmy wybrać się na koncerty orkiestr dętych pobliskich zakładów, jak i zabawy taneczne. Na scenie występowały również takie gwiazdy, jak Budka Suflera, Michał Wiśniewski z zespołem Red Head czy In-Grid. Obecnie jest miejscem spotkań młodych ludzi.

Aktualnie park przeszedł rewitalizację i stał się jeszcze przyjemniejszy do zawieszenia na nim oka, ale także aktywnego spędzania w nim czasu. Przez park prowadzi wiele ścieżek, które na pewno spodobają się fanom długich spacerów i rowerzystom. Podążając ich śladem dotrzemy do centrum parku, gdzie znajdziemy dużą fontannę. Nie mogłoby zabraknąć słodkiego finiszu, czyli kulinarnego miejsca! A wręcz i dwóch; jednym z nich jest kawiarnia, serwująca pyszną kawę, a drugim – znana już w Dąbrowie sieć lodziarni ,,Wera Wita”. Serwują tam nie tylko pyszne lody, ale i własnej produkcji różową piankę, czy lejący się karmel, który jest idealnym dopełnieniem do naszych gałek lodów. Nieopodal spotkamy urokliwe jeziorko, z dwiema wysepkami. Pomyślano również o najmłodszych, którzy mogą wyszaleć się na placu zabaw.


Fakt utworzenia parku na terenie, gdzie pierwotnie rósł las liściasty, spowodował, że stał się on unikatowym miejscem. Park jest dzięki temu sferom, gdzie wciąż można spotkać rzadkie, będące pod ochroną, gatunki roślin i zwierząt. Możemy podziwiać rosnące lilie złotogłowie, śnieżyczki przebiśniegu, czy przylaszczki pospolite. Podczas spaceru można usłyszeć harmonijny śpiew ptaków – drozda śpiewaka, kowalika, czy ziębę.

Myślę, że Park Zielona to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia, na mapie Dąbrowy, zwłaszcza dla miłośników natury. To doskonały rejon pozwalający na zrelaksowanie i delektowanie się przyrodą, oraz obserwowanie tym, jak się zmienia. A organizowane różnego rodzaju imprezy kulturalne, takie jak – Dni Dąbrowy Górniczej, Pikniki Country, zabawy związane z dniem dziecka – zachęcają wielu mieszkańców.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Dąbrowy Górniczej