Tężnia solankowa w Radlinie

Maria Sosna-Łach

CZYM JEST TĘŻNIA?

Według znanej każdemu cioci Wikipedii: budowla z drewna i gałęzi tarniny (wysoki, ciernisty krzew) służąca do zwiększenia stężenia soli w solance przez jej częściowe odparowanie. To, co powstaje wokół tężni – ten cały mikroklimat jest wykorzystywany w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, rozedmy płuc, alergii, nerwicy wegetatywnej, nadciśnienia tętniczego, zapalenia zatok oraz w przypadku ogólnego wyczerpania organizmu. Najbardziej popularne tężnie są w Ciechocinku, Inowrocławiu, Rymanowie-Zdroju, Rabce-Zdroju czy Grudziądzu, które są kojarzone z obiektami sanatoryjnymi.


OBIEKT LECZNICZY

Tuż przy północnej części miasta, przy granicy z Rybnikiem, w malowniczym i zielonym zakątku przy ulicy Wypandów w 2014 roku w Radlinie powstała tężnia solankowa, która została pierwszym obiektem leczniczym w przemysłowej części Górnego Śląska. Na dobrą sprawę był to projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Tytuł tego projektu brzmiał: „Wzrost atrakcyjności turystycznej Radlina poprzez budowę tężni solankowej”. Zaprojektował ją Jerzy Stożek. Jest to darmowa i bardzo zdrowa atrakcja.


CO TAM ZNAJDZIEMY?

Tężnia jest zbudowana na terenie o wymiarach 3,95 m x 24,00 m a jej wysokość to 8,20 m, więc jest całkiem spora. Ponadto, oprócz odwiedzenia drewnianej budowli z gałęziami tarniny i inhalacji solanką można pospacerować wokół małego stawu, usiąść na ławeczce i delektować się lodami z punktu gastronomicznego. Jest to również idealne miejsce dla dzieci, ponieważ znajduje się tam plac zabaw. W 2017 roku wzbogacono to miejsce o brodzik hydroterapii metodą księdza doktora Sebastiana Kneippa, który leczy bodźcowo i pomaga układowi krążenia, układowi nerwowemu oraz wielu innym narządom.

A skąd solanka? Jest sprowadzana z zewnątrz i pochodzi z Zabłocia (gmina Strumień, powiat cieszyński) oraz bardziej znanego Ciechocinka (powiat aleksandrowski, na Kujawach). Uzupełnia się ją m.in. solanką z Dębowca oraz Ustronia, które tak jak Zabłocie leżą w powiecie cieszyńskim.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej fotografii

zobacz filmy z Radlina