Srocza Góra w Strzemieszycach

Agata Gąsiorowska

Dąbrowa Górnicza może szczycić się wieloma okazami natury, jednak Srocza Góra stanowi niewątpliwie jedno z najbardziej urokliwych miejsc, jakie można odwiedzić w tym mieście. Miejsce znane i odwiedzane przez każdego kto chce pospacerować na łonie natury, ale także zbadać nowe miejsce pod kątem geologicznym.


WYJĄTKOWOŚĆ SROCZEJ GÓRY

Jest to przepiękne miejsce w dzielnicy Dąbrowy Górniczej między Strzemieszycami Małymi i Wielkimi. Srocza Góra mierzy 329,5m n.p.m., a jej największą atrakcją według turystów jest urwisko skalne o długości 300 m. Wyróżnia się reliktami dawnego kamieniołomu czynnego w XIX w do lat 70 XX w., a osuwisko umożliwia obserwacje osadów z tamtych czasów w postaci wapienia muszlowego. Srocza Góra stała się miejscem do odpoczynku dla miłośników spacerów oraz historii, a także nazwana została rajem dla rowerzystów górskich.

HISTORIA ZAPISANA NA URWISKU

Bezpieczne przejście przez Sroczą Górę umożliwia ścieżka dydaktyczna stworzona dla odwiedzających. Dzięki niej najistotniejsze elementy historyczne nie zostaną pominięte, a przechodzień wzbogaci się o istotne informacje na temat terenu na którym się znajduje. W północnej części Sroczej Góry znajdują się dwie jaskinie, które powstały na wskutek eksploatacji wapienia powstałej podczas II wojny światowej. Na ścieżce znaleźć można także dobrze zachowaną ruinę wapiennika w którym dawniej wypalano kamień wapienny na wapno. Nieopodal, mając odrobinę szczęścia zauważyć można skamieniałe fragmenty liliowców i małży żyjących tylko w wodach morskich. Ponadto znajdziemy tam oprócz jaskiń, takie elementy jak schroniska skalne, wąwozy, doły, skarpy, górki.


DLA KOGO?

Jest to przede wszystkim miejsce dla miłośników spacerów, czyli osób, które uwielbiają podziwiać piękno przyrody przy jednoczesnym napawaniu się ciszą i spokojnem. Jest to także teren dla osób, których dawne dzieje są interesujące na tyle, aby odwiedzić Sroczą Górę i móc chłonąć wiedzę poprzez zapierające dech w piersiach widoki stworzone przez naturę. Miejsce to jest również idealnym miejscem dla miłośników jazdy na rowerze- skarpy, wąwozy i innego rodzaju elementy terenu.

Przy Sroczej Górze znajduje się przystanek autobusowy nazwany Strzemieszyce Stacja Paliw. Przystanek ten umiejscowiony jest niedaleko Szkoły Podstawowej nr 5. Najprostsza droga do dawnego kamieniołomu prowadzi przez domy, która pnie się w górę. Jeśli przyjezdny jest autem, może zostawić go na przykład na nieistniejącej już stacji benzynowej, można także zostawić go w którejś uliczce, a takich jest tam bardzo dużo.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Dąbrowy Górniczej