Kacper Górak
NIE TYLKO ALEJE
Częstochowa może poszczycić się wieloma zazielenionymi osiedlami, których mieszkańcy w słoneczne dni zamiast wybrać się na spacer po centrum miasta często wybierają alternatywę w postaci przechadzki po najbliższej okolicy. Niestety szalejąca po Polsce „betonoza” nie ominęła Częstochowy przez co ścisłe centrum miasta bywa dla spacerowiczów odpychające szczególnie w szczycie wakacyjnych upałów. I to właśnie te zielone dzielnice mogą zaoferować komfortowe spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu nawet przy skrajnie wysokich temperaturach; wśród tych dzielnic wymienić można Tysiąclecie oraz Północ, na granicy których znajduje się Promenada im. Czesława Niemena. Licząca prawie 2 kilometry Promenada jest miejscem bardzo licznie uczęszczanym nie tylko przez mieszkańców okolicznych osiedli. Spacerując nią pierwszym co zrzuca się w oczy jest bujna roślinność zarówno na samej Promenadzie jak i w przyległych do niej parkach oraz skwerach. Rośnie tu między innymi około stupięćdziesięcioletni wiąz górski będący jednym z częstochowskich pomników przyrody. Oprócz walorów przyrodniczych Promenada to też rekreacja. Znajduje się tu niewielkie centrum handlowe, kilka restauracji, place zabaw, skatepark, a nawet tężnia solankowa oraz amfiteatr, w którym sporadycznie odbywają się wydarzenia kulturalne. W wyznaczonych strefach przy Promenadzie można również rozpalić grilla.
CZYJA JEST PROMENADA?
Wśród Częstochowian, a zwłaszcza mieszkańców dzielnicy Tysiąclecia i Północy, od lat toczy się dyskusja o to, do której z dzielnic graniczących z Promenadą ona należy. Co prawda jest to traktowane raczej z przymrużeniem oka i nie ma jakiegoś większego konfliktu z tego tytułu. Pomimo tego każda ze stron ma swoje argumenty na jej prawo „posiadania” Promenady. Sprawy nie ułatwiają internetowe mapy, które granice Tysiąclecia oraz Północy wytyczają idealnie przez środek spornego deptaka. Przyjęło się żartować, że Promenada nie jest ani Tysiąclecia, ani Północy tylko Czesława Niemena. Jednakże muzyk jest jej patronem dopiero od 2004 roku. Wcześniej Promenada nosiła imię „XXX-lecia PRL”. Oddano ją bowiem do użytku, jak i przylegające do niej osiedla, za rządów komunistycznych. Prace zaczęły się jesienią 1973 roku, by zakończyć się w lipcu 1974. Ciekawostką jest, że w większości swoje powstanie Promenada zawdzięcza pracy samych mieszkańców Częstochowy w ramach popularnej w czasach PRL praktyki „czynu społecznego”, czyli nieodpłatnej pracy w czasie wolnym. Od tamtego momentu niestety Promenada nie zmieniła się zbyt wiele. Choć parki wokół niej są cyklicznie rewitalizowane to samej głównej arterii nie przywiązuje się tyle samo uwagi co widać w jej od lat niezmiennej asfaltowej nawierzchni.
LAS PRZY PROMENADZIE
Atutem Promenady Czesława Niemena jest za to wszechobecna zieleń. Na końcu jej wschodniej części rozciąga się Lasek Aniołowski. Jest to największy park zlokalizowany w tej części miasta. Pomimo noszenia miana parku sprawia wrażenie prawdziwego lasu. To za sprawą znikomej ingerencji człowieka w znajdującą się w nim roślinność. Lasek Aniołowski jest punktem docelowy wszystkich okolicznych miłośników sportu na świeżym powietrzu. Wiele wytyczonych ścieżek pozwala na tworzenie różnych konfiguracji treningowych dla rowerzystów, biegaczy czy uprawiających nordic walking. Co jakiś czas w Lasku Aniołowskim organizowane są także wydarzenia sportowe skoncentrowane wokół wcześniej wymienionych dyscyplin. Park ten jest też świadkiem historii wojskowości, gdyż na jego terenie znajdują się pozostałości po ponad stuletnim poligonie wojskowym w tym ruiny strzelnicy. Dotarcie do nich jest utrudnione poprzez gęste zarośla, jednakże dla wszystkich interesujących się militariami może to być ciekawe doświadczenie.
Wyświetl większą mapę