Park Tysiąclecia w Sosnowcu

Mateusz Szczepański

NIEZWYKŁA HISTORIA PARKU

W Sosnowcu istnieje wiele ciekawych atrakcji, w tym parków. Oprócz tych najbardziej znanych, takich jak Park im. Jacka Kuronia, czy Park w dzielnicy Środula istnieją też równie piękne, jednak zdecydowanie mniej znane i uczęszczane. W pobliżu drogi S86 w sosnowieckiej dzielnicy Milowice znajduje się niezwykły Park Tysiąclecia, który kryje w sobie wiele ciekawego.

Park ten mimo, że mało znany wcale nie jest nowy, a jego historia zaczęła się ponad 100 lat temu, w roku 1912. Dzisiejszy Park Tysiąclecia nosił wtedy imię Księcia Józefa Poniatowskiego, a lata świetności przypadały na okres międzywojenny. Opiekę nad parkiem sprawowała ówczesna kopalnia „Wiktor”. Park Tysiąclecia posiadał bardzo interesującą infrastrukturę rekreacyjną, a park był na tyle chroniony, że w nocy był zamykany przez specjalnie zatrudnionego stróża. W czasie II wojny światowej park został praktycznie całkowicie zniszczony. Po zakończeniu działań zbrojnych park został odnowiony, a początkiem lat sześćdziesiątych nawet ogrodzony. W późniejszym czasie jednak nikt nad parkiem nie sprawował opieki, przez co ten stał się mocno zaniedbany, a ludzie przestali do niego uczęszczać. Park powoli umierał śmiercią naturalną.


NOWE ŻYCIE

Po wielu latach zapomnienia ten posiadający wiele walorów przyrodniczych park przeszedł rewitalizację, by na nowo cieszyć swoimi urokami mieszkańców Sosnowca i nie tylko. Plan rewitalizacji zakładał stworzenie dwóch ścieżek edukacyjnych. Ta krótsza, która stanowi 500 metrów nosi nazwę „Ścieżką Leśnych Przeżyć” i ma za zadanie zaciekawić głównie dzieci. Dłuższa, trzy razy dłuższa – ma służyć młodzieży i osobom dorosłym. Co jakiś czas na szlaku natkniemy się na tablice informacyjne, które informują o pobliskiej przyrodzie, czy też o zwierzętach, które można napotkać w tymże miejscu. Na drzewach można za to dostrzec świeżo powieszone różnej wielkości budki dla ptactwa. Park chce jednak przyciągnąć w swoje progi nie tylko spacerowiczów. Kiedyś przez park przejeżdżała kolej, a aktualnie na śladach torowisk kolei piaskowej utworzone zostały trasy rowerowe, o długości ponad 4 kilometrów. To nie lada gratka dla fanów dwóch kółek, a kilkaset metrów od parku istnieje również możliwość wypożyczenia miejskiego roweru.

Również przyroda w tym miejscu została odnowiona. Na 42 hektarach parku zostało nasadzone aż 11 tysięcy roślin, w tym ponad pół tysiąca nowych drzew i kilka tysięcy krzewów i bylin. Rewitalizacja Parku Tysiąclecia kosztowała 4,2 mln zł i jest elementem projektu przebudowy Egzotarium na Centrum Edykacji Ekologicznej. Park jest przebudowywany w ramach realizowanego z kilkoma miastami Zagłębia Dąbrowskiego projektu „Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonowania doliny rzeki Przemszy i Brynicy przez rozwój terenów zielonych: Utworzenie Parku Bioróżnorodności w Sosnowcu”. Środki pochodzą z Funduszu Spójności przyznanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


STAW NICZYM Z MALEDIWÓW

Jeśli wpiszemy sobie w wyszukiwarkę internetową nazwę Parku, to z pewnością zobaczymy na zdjęciach w większości ten sam fragment tego obiektu. Po wejściu do Parku od strony Sosnowca naszym oczom ukażą się piękne stawy. Po latach zaniedbań zarośnięty ówczesny rów Kalny zamienił się w staw wraz z wysepką dla ryb i wodnych stworzeń. To idealna okazja dla wędkarzy, oraz wszystkich amatorów pięknych zdjęć, bo za dnia staw promieniuje pięknym niebieskim lustrem wody. Obok stawów znajdują się również tablice informacyjne, informujące jakie gatunki ryb zamieszkują pobliski zbiornik.

Park Tysiąclecia znajduje się przy ulicy Baczyńskiego. Można do niego dojechać między innymi tramwajem. Dodatkowym atutem tego miejsca jest bliskość położenia parku od drogi S86, na odcinku Dąbrowa Górnicza – Sosnowiec. Jedynym minusem może się jednak wydawać brak możliwości zostawienia auta, a póki co najlepszym miejscem na zostawienie naszego samochodu jest pobliski parking sklepu Biedronka.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Sosnowca