Park tematyczny nad Nacyną w Rybniku

Klaudia Kolarczyk

NAUKA POPRZEZ ZABAWĘ

W piękne, słoneczne dni wiele osób poszukuje ciekawych miejsc do spędzenia czasu wolnego. Nie trzeba wcale szukać daleko, bowiem w Rybniku, mieście położonym w Polsce południowej, a dokładniej w województwie śląskim, znajduje się wiele wspaniałych parków i lasów, do których można się wybrać w ramach odpoczynku albo dla aktywności fizycznej. Zatem niskim kosztem można podziwiać pełne uroku zakątki, poznać pełną ciekawostek historię. W Rybniku znajduje się wiele interesujących terenów, do których warto zajrzeć. Do tych miejsc zaliczyć trzeba między innymi park tematyczny nad Nacyną im. Adama Fudalego, który był prezydentem Rybnika w latach 1998-2014. Z rybnickiego rynku droga spacerem zajmuje zaledwie 10 minut. W otoczeniu parku, oraz nieco dalej, znajdują się także parkingi, które są płatne w określonych dniach i godzinach. Rynek w Rybniku również jest warty uwagi, w szczególności piękny budynek ratuszu miejskiego, dlatego warto spacer w kierunku tematycznego parku zacząć właśnie tam.

Park tematyczny nad Nacyną jest miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. W szczególności dla dzieci jest to strefa nie tylko do zabawy, ale także do rozwoju, poszerzania wiedzy i zainteresowań. Skorzystać możemy tam z urządzeń akustycznych, ruchowych i optycznych. Urządzenia te są proste, ale bardzo ciekawe i z łatwością mogą zaciekawić dużych i małych, a także skłonić do eksperymentowania. Po zakończeniu eksperymentów dzieci mogą pobawić się na placu zabaw, nieco odważniejsi mogą wspinać się na ściankę wspinaczkową. Choć z tego typu atrakcji korzystają głównie najmłodsi, to inni także znajdą coś dla siebie. Na terenie parku znajduje się ogrodzone boisko wielofunkcyjne, siłownia zewnętrzna, a także pumptrack, czyli tor, który łączy jazdę z treningiem, wzmacnianiem refleksu i równowagi.


MIEJSCE SPOTKAŃ

W całym parku znajdziemy wiele alejek, którymi dojdziemy do różnych jego zakątków. Znajduje się tam wiele miejsc, gdzie można usiąść i korzystać z uroków otaczającego nas piękna parku. Bez problemu rozłożyć można na trawie koce i zrobić prawdziwy piknik taki, jak w amerykańskich filmach. Jest to doskonałe miejsce na wyprawy dla całych rodzin, a także na spotkania grup znajomych. Odbywają się tam co jakiś czas koncerty, na które zapraszane są prawdziwe gwiazdy przyciągając tym samym tłumy osób. Nastolatkowie ustalając miejsce spotkań chętnie wybierają kampus, ponieważ jest to tuż przy parku. Zespół Szkół Wyższych, tzw. Kampus, jest połączeniem największych uczelni z naszego regionu. W szczególności młodzi mieszkańcy Rybnika nie mówią więc, że wybierają się do tematycznego parku, a właśnie na kampus.


MIESZKAŃCY BULWARÓW

Po skorzystaniu z atrakcji i uroków parku wybrać możemy się na spacer bulwarami nad Nacyną. Nacyna jest strugą, czyli niewielką rzeczką, która wolno płynie wąskim strumieniem, o długości około 17 km. Jest to dopływ Rudy, z którą łączy się za zaporą Zalewu Rybnickiego. Spacerując tamtędy można spotkać na brzegach nutrie, które są bardzo sympatycznymi gryzoniami. Te urocze zwierzęta zawsze wzbudzają zainteresowanie. Na pierwszy rzut oka mogą one przypominać bobry. Rybnickie nutrie przywykły już do obecności ludzi i chętnie pałaszują to, co dostaną. Należy jednak pamiętać, że są to zwierzęta roślinożerne. Chętnie przyjmują od ludzi świeże warzywa i owoce, nie gotowane. Spacerując wzdłuż bulwarów nie zostawiajmy jednak zbyt wielkiej ilości jedzenia. Przyciągają one szczury, które nie będą mile widziane.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Rybnika