Park Rozkówka w Będzinie

Emilia Miara

Park umiejscowiony w Będzinie – Grodźcu, przeszedł przez ostatnie lata dużą zmianę. Niegdyś niezagospodarowane ścieżki leśne stały się miejscem rekreacji dzieci i dorosłych. Planując weekend w okolicy warto zajrzeć właśnie tutaj, szczególnie z dziećmi, które znajdą w parku dużo atrakcji i zażyją sporo ruchu. Teren wzbogacają okazałe, wiekowe drzewa. Jest to jeden z bardziej dzikich parków, umiejscowionych centralnie w lesie, co sprzyja obcowaniu z naturą.

CO KRYJĄ OKOLICE LEŚNEGO PARKU?

Przed wjazdem na teren parku znajduje się parking, nie będzie zatem problemu z zostawieniem auta w bezpiecznym miejscu. Po drodze z parkingu napotykamy małą zewnętrzną siłownię i plac zabaw wyposażony wprost idealnie dla każdego małego amatora wspinaczek. Dużą atrakcję stanowią kolorowe ścianki wspinaczkowe, pagórki i tyrolka, która przyciąga dużo urwisów otwartych na doświadczenia niczym z parków linowych.

Przy jednym z wejść zlokalizowana jest także Restauracja Rozkówka, gdzie po aktywnie spędzonym czasie można udać się na pyszny obiad. Zimą warto rozgrzać się tu sezonową herbatą, a latem ochłodzić lodami. Restauracja prężnie działa, organizuje dużo imprez okolicznościowych i co sezon zaskakuje nowymi propozycjami dań. Na terenie parku mieści się Klub jeździecki Amigo, który istnieje od 2001 roku. Wcześniej w tym miejscu znajdował się basen. Naukę jazdy w tym miejscu mogą rozpocząć zarówno dzieci jak i dorośli. Oprócz terenu klubu przejażdżki organizowane są w pobliskim lesie. Konie dumnie przechadzają się po okolicy, co stanowi dodatkową


EDUKACJA DLA NAJMŁODSZYCH

Na początku wędrówki zapoznać się można z planem parku. Dowiadujemy się z niego, że zlokalizowana jest tu ścieżka edukacyjna. Na tablicach przeczytać można o roślinności występującej w parku. Najlepszą i najefektywniejszą nauką jest ta, zachodząca w ciekawych i wzbudzających emocje warunkach, dlatego dzieci dużo więcej będą w stanie zapamiętać z małych lekcji biologii w parku. Dowiedzieć możemy się między innymi o polskich sowach, ptakach, owadach, czy nietoperzach oraz przekroju i budowie drzew. Każda tablica uatrakcyjniona jest zdjęciami i obrazkami. Cała ścieżka edukacyjna zawiera również rzeźby zwierząt. Znaleźć można także drewniane odciski śladów zwierząt.

Aktywnego wypoczynku w parku nie zabraknie. Skorzystać można z szeregu placów zabaw o drewnianej konstrukcji, która naturalnie komponuje się z leśnym krajobrazem. Kreatywnie wykorzystane zostały właściwości bali, desek i gałęzi tworząc liczne tory przeszkód. Place zabaw rozwijają motorycznie i sensorycznie. Dzieci mogą ćwiczyć równowagę, wspinaczkę i ogólną koordynację. Konstrukcje tworzą pajęczyny, drabinki, siatki, ścianki i różnego rodzaju huśtawki.


MOŻE CHWILA PRZERWY?

Gdy wędrówka i zabawy na placach zabaw zmęczą zwiedzających, na terenie można znaleźć liczne zadaszone altanki i ławki z grubych bali. Mogą one posłużyć jako urokliwe miejsce na piknik i przerwę w rekreacji. Dzięki stołom nie będzie problemu z rozłożeniem ewentualnego jedzenia, czy picia, co często stanowi problem na zwykłych ławkach. Na końcu parku znajduje się parę miejsc przeznaczonych na zrobienie ogniska. Wieczorem taka możliwość może okazać się bardzo ciekawym pomysłem na spędzenie czasu w klimatycznym miejscu.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Będzina