Park im. Jacka Kuronia w Sosnowcu

Park im. Jacka Kuronia w Sosnowcu

Mateusz Szczepański

NIE TAKI ZŁY JAK GO MALUJĄ

Mimo ogromnej ilości żartów z jakimi musi się mierzyć Sosnowiec czasem warto się przyjrzeć temu miastu, które według ilości zamieszkania znajduje się w kraju na miejscu numer piętnaście. Wbrew pozorom najlepsze co może nas spotkać w Sosnowcu, to wcale nie autobus do Katowic. Miasto to obfituje w wiele walorów przyrodniczych, wiele stawów i alejek wśród drzew, gdzie mieszkańcy spacerują w słoneczne dni nie tylko w lato ale przez cały rok. Niedaleko przecięcia się drogi S1 z krajową drogą o numerze 94 w pobliżu Strzemieszyc znajduje się Park imienia Jacka Kuronia. Park ten powstał w roku 1958, lecz od tego czasu przeszedł ogromną metamorfozę stając się jednym z najlepszych miejsc do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. W parku, który zajmuje powierzchnie 30 hektarów znajduje się wiele alejek i drzew, a także stawów, gdzie można połowić ryby. Innymi słowy każdy znajdzie coś dla siebie.


Park im. Jacka Kuronia w Sosnowcu

MASA ATRAKCJI

Jak już zaznaczyłem wcześniej na przestrzeni ostatniej dekady park przeszedł ogromną metamorfozę. Gdy jeszcze jako mały chłopiec jeździłem tak z rodzicami, to nie można było powiedzieć o tym miejscu nic ciekawego. Dziurawe alejki, stara i odstraszająca scena to jedyne co można było powiedzieć. Z czasem jednak park zaczął przyciągać miejscowych i nie tylko nowymi atrakcjami. Zaczęło się od wymiany asfaltu w części parku, dzięki czemu i rowerzyści, czy rolkarze mają gdzie pojeździć na równej i profesjonalnie zrobionej nawierzchni. W 2013 roku w parku powstał skatepark, który cieszy się ogromną popularnością wsród tutejszej młodzieży. W 2016 roku powstał tu Ogród Jordanowski, który zajmuje powierzchnie 1.3 ha. Jest on podzielony na strefy i każde dziecko, czy to małe, czy większe znajdzie tu coś dla siebie. Prócz ogromnej ilości huśtawek znajdziemy też wiele różnych i krętych zjeżdżalni, nieoczywistych konstrukcji do zabawy dla dzieci, których nie znajdziemy na pierwszym lepszym placu zabaw. Są także bardzo wysokie konstrukcję do wspinania dla większych dzieci, a na środku ogrodu znajduje się fontanna, która jednak najlepiej wygląda przy zmroku, gdyż jest ona podświetlana na wiele kolorów.

Odwieczną atrakcją dla zwiedzających jest tu bez wątpienia mini zoo, w którym można zobaczyć wiele różnych okazów zwierzyny i ptactwa. Możemy z bliska zobaczyć zagrożony gatunek owiec grzywiastych Arui, a także daniele, kułany czy takie ptactwo jak pawie, kury Fenix czy bażanty. Nieoczywistym i rzadko spotykanym okazem zwierząt, które możemy zobaczyć również w tym mini zoo jest choćby kangur, czy struś.


Park im. Jacka Kuronia w Sosnowcu

NAJNOWSZE ATRAKCJE

W 2019 roku w Parku Kuronia zakończono modernizacje sceny zwanej „Muszelką”, która powstała w latach 60 tych XX wieku. Projekt, którego zrealizowanie kosztowało 7 mln złotych obejmował rozbudowę muszli koncertowej, wymianę krzesełek na widowni, termomodernizację budynku technicznego, a także wymianę alejek wokół obiektu. Co roku pod koniec lata w tymże miejscu odbywa się SIK, czyli Sosnowiecki Iwent Kabaretowy, w którym najbardziej znane polskie kabarety rozbawiają wypełnioną po brzegi zebranąwidownie. Po parku można również pojeździć rowerami, które możemy wypożyczyć z miejscowej wypożyczalni. Rok 2021 przyniósł do parku nowe atrakcje i tak oto mieszkańców cieszy nowo wybudowana tężnia solankowa, a dla najmłodszych koło skateparku i ogrodu jordanowskiego powstał mini park linowy.

Dotarcie do Parku Jacka Kuronia nie jest trudne, a jedynym problemem wydaje się niezbyt duży parking, który przez coraz to większą popularność parku zapełnia się w błyskawicznym tempem i czasem trzeba pokrążyć dobrych parę minut, aby znaleźć wolne miejsce parkingowe. Alternatywą jest dojechanie do parku autobusem, a umożliwia to choćby linia nr 622 czy 815. Park posiada również ciekawe zaplecze gastronomiczne i prócz lodów, waty cukrowej i gofrów można zasmakować węgierskich specjałów – kustoszy i langoszy. Park posiada również restaurację z drugiej strony sceny, która nosi nazwę taką samą jak scena – Muszelka.

Park im. Jacka Kuronia w Sosnowcu

Sosnowiecki park imię Jacka Kuronia nosi od września 2011 roku. Patron parku był wybitnym działaczem opozycyjnym z czasów PRL, założycielem Komitetu Obrony Robotników (1976), doradcą Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” (1980), jednym z najistotniejszych przywódców ruchu oporu wobec komunistycznych władz. Po przemianach 1989 roku pełnił mandat posła na Sejm czterech kolejnych kadencji, dwukrotnie był ministrem pracy i polityki socjalnej. Zmarł w 2004 roku.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Sosnowca