Park Grota w Suchej Górze

Oskar Kawka

PRZEMYSŁOWY KRAJOBRAZ

Dla mieszkańców Górnego Śląska niezaprzeczalnym faktem jest, że czynnikiem, który wywarł największy wpływ na tą ziemię – na jej mieszkańców, czynnikiem który przekształcał wioski w miasta, a zielone lasy i złote pola w wyrobiska – był przemysł wydobywczy, który mógł być w tym regionie rozwijany dzięki bogactwu surowców skrytych po ziemią. Nie inaczej było w przypadku Suchej Góry. Na tym terenie już w XIII wieku, prowadzone było wydobycie galeny, zawierającej siarczek ołowiu, ale także cynk, żelazo i miedź. Później w wieku XVIII, rozpoczęto wydobycie galmanu, który obok blendy cynkowej, jest jedną z dwóch najważniejszych rud cynku. Sucha Góra została założona w 1778 roku.

W 1889 roku uruchomiono w pobliży Suchej Góry kamieniołom dolomitu „Blachówka”. Zmiany w XIX wieku, związane z rewolucją przemysłową, sprawiły że dzielnica ta, miała typowo górniczy charakter. Wokoło Suchej Góry zaczęły powstawać kolonie: Rudy, Lazarówka, Blachówka, Malko, które ostatecznie rozrosły się do tego stopnia, że utworzyły jedną dzielnicę Suchą Górę, która to została przyłączona w 1972r. najpierw do Radzionkowa, a później w 1975r. do Bytomia. Bogactwa Ziemi były wyrywane siłą, pozostawiając na jej obliczu rany – hałdy, nieczynne wyrobiska, poprzemysłowe odpady. Jednak kiedy złoża surowców uległy wyczerpaniu, a koniunktura na światowych rynkach się zmieniła, doprowadzając do upadku wiele zakładów przemysłowych, część dawnych ran, zaczęła się zabliźniać. Tam gdzie kiedyś pracowali ludzie, tam dzisiaj mogą odetchnąć w cieniu rozłożystego buka.


NOWE OBLICZE

Taką właśnie historię mają tereny na których niegdyś funkcjonowała kopalnia galmanu „Nadzieja Marii”. Tereny te zniszczone dziesiątkami lat wydobycia rudy, za sprawą zaangażowania mieszkańców udało się przekształci w malowniczy park, którym dziś możemy cieszyć oczy i znaleźć w chwile wytchnienia. Park „Grota” utworzono w latach 70-tych XX wieku, po rewitalizacji terenów dawnej kopalni, z inicjatywy, jak już wspomniałem, lokalnej ludności. Sama nazwa parku – „Grota”, pochodzi od zagłębienia w pagórku, u wejścia do parku. Zagłębienie wyłożone jest kamieniami i pełni funkcję kapliczki poświęconej Matce Bożej, z jej figurą w centrum. Ołtarz ten ufundował w 1938 roku ksiądz Józef Knosała, ówczesny proboszcz parafii radzionkowskiej. Grota została odnowiona w 1985 roku, wymieniono także figurkę Matki Boskiej, a całą grotę zabezpieczono żelazną krata. Zagłębienia po dawnych wyrobiskach, zalane wodą stały się siedliskiem ptaków oraz ryb. Posadzone w latach 70-tych drzewa obecnie wyglądają przepięknie i majestatycznie.

Ten w gruncie rzeczy niewielki obszar, pośród miejskich zabudowań, odcina się zielonymi koronami drzew, tworząc spokojną i cichą atmosferę służącą wypoczynkowi. Drzewostan parku stanowią odmiany klonu, topoli oraz wierzby. Występuje także grab zwyczajny, modrzew europejski, jesion zwyczajny, wiąz pospolity, buk zwyczajny czy charakterystyczna dla miejsc wilgotnych olsza czarna. Nic więc dziwnego, że park „Grota” stał się jednym z ulubionych miejsc spacerów i spotkań mieszkańców Suchej Góry. Zobaczyć tu możemy całe rodziny z dziećmi, osoby starsze plotkujące na ławkach, czy randkujących nastolatków. Jest to też miejsce lubiane przez wędkarzy. Przy parku jest plac zabaw dla dzieci a odwiedzających zauroczą dwa stawy zlokalizowane na terenie parku, zajmujące w zasadzie większą jego cześć. Staw pierwszy (patrząc od kierunku ulicy 9-tego Maja) otaczają alejki z ławkami. Drugi staw – „Galmon” jest nieco bardziej dziki i spokojny, zewsząd obrośnięty drzewami, których korony odbijają się w tafli wody. Jest świetnym miejscem na zrobienie sobie chwil przerwy, lub nawet na dłuższy piknik. Stawy są często zarybiane karpiem, karasiem, szczupakiem, można także złowić amura.


W OKOLICY

Głębokość zbiorników waha się od jednego do czterech metrów. Na terenie parku rozgrywane są także zawody wędkarskie o Puchar Prezesa organizowane prze koło wędkarskie PZW w Radzionkowie. Niestety, dla niektórych, jedyną wadą może być fakt, że obecnie na obu zbiornikach występuje zakaz kąpieli. Jedną z przyczyn jest to, że są to łowiska należące do PZW, drugą brak zgody sanepidu na utworzenie w tym miejscu kąpieliska. Jednak z tego co udało mi się ustalić, niegdyś nad jednym ze stawów była utworzona plaża. Miejscami brzegi porośnięte są trzciną i tatarakiem. Nie brakuje także kaczek i łabędzi.Głębokość zbiorników waha się od jednego do czterech metrów. Na terenie parku rozgrywane są także zawody wędkarskie o Puchar Prezesa organizowane prze koło wędkarskie PZW w Radzionkowie. Niestety, dla niektórych, jedyną wadą może być fakt, że obecnie na obu zbiornikach występuje zakaz kąpieli. Jedną z przyczyn jest to, że są to łowiska należące do PZW, drugą brak zgody sanepidu na utworzenie w tym miejscu kąpieliska. Jednak z tego co udało mi się ustalić, niegdyś nad jednym ze stawów była utworzona plaża. Miejscami brzegi porośnięte są trzciną i tatarakiem. Nie brakuje także kaczek i łabędzi.

Przechadzka po parku Grota zmusza do refleksji nad ingerencją człowieka w otaczający nas krajobraz oraz nad naturą, która nie znosi próżni. Tereny które niegdyś budowały potęgę gospodarczą regionu, przynajmniej w części wróciły w objęcia matki natury. Życie zawsze znajdzie drogę by się rozwijać. Konflikt człowieka z przyrodą istnieje od zarania dziejów. Od kiedy nasi przodkowie zaczęli sobie podporządkowywać przyrodę, jest ona w odwrocie. Często nie mając innego wyjścia, niszczymy naturę, w imię rozwoju, jednak z drugiej strony zawsze za nią tęsknimy. Pragniemy oddychać czystym powietrzem i napawać się widokiem naturalnego pejzażu. Dlatego cieszy to, że dawne tereny poprzemysłowe, przynajmniej w jakiejś część nabrały nowego życia.

Czy to spacerem, czy w formie wyprawy rowerowej, warto wybrać się do Parku Grota i odwiedzić Rezerwat Segiet oraz Suchogórski Labirynt Skalny; są to miejsca malownicze, przyciągające uwagę, natomiast historia tych terenów i ogólnie Suchej Góry – potrafi skłonić do refleksji. Na strudzonych wędrowców czeka natomiast Restauracja „Grota”, leżąca nad stawem w parku. Jest to miejsce wysoko oceniane i cieszące się popularnością wśród miejscowych.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Bytomia