Park Górnik w Siemianowicach Śląskich

Natalia Grych

Zabytkowy park w Siemianowicach Śląskich, liczący sobie ponad 100 lat, może być świetnym miejscem do miłego spędzania czasu. Jeżeli pragnie się odprężenia lub treningu wśród przyrody albo dobrego miejsca, by spotkać się z przyjaciółmi Park Górnik nada się do tego idealnie.

HISTORIA

Data założenia parku, który znajduje się w dzielnicy Michałkowice, sięga początku XX wieku. Dawniej był on parkiem dworskim, który należał do rodziny Mieroszewskich. To właśnie oni na przełomie XIX i XX wieku wybudowali dwór, który do dzisiaj znajduje się w parku. Późniejsi właściciele, czyli rodzina Rheinbabenów przebudowali go i takim sposobem zyskał bardziej aktualny wygląd. Budynek zwany Zameczkiem należał do Rheinbabenów aż do końca drugiej wojny światowej.
9 maja 2014 roku odbyła się uroczystość podczas której Park Górnik nieco zmienił swą nazwę na Park Górnik im. Stanisława Dykty. Ów Stanisław Dykta był przez 48 lat drużynowym, a później komendantem szczepu w Michałkowicach, w którego skład wchodziło ponad 120 harcerzy, harcerek oraz zuchów. Pan Stanisław był wielkim pasjonatem harcerstwa, dlatego też co roku organizował obozy szczepów w różnych częściach Polski.


ATRAKCJE PARKU

Na terenie parku znajduje się pałac, zwany Pałacem Rheinbabenów lub Zameczkiem. Obecnie zazwyczaj zajmuje się zwyczajnym wynajmem sal na przeróżne imprezy, ale kiedyś był pałacem właścicieli parkowych ziem. Do dzisiaj jednak utrzymał swoją świetność i zarówno na zewnątrz, jak i w środku wygląda pięknie. Naprzeciw pałacu znajduje się fontanna, dzięki której można się ochłodzić w upalne dni. Nieco dalej można znaleźć Dom Ogrodnika, który swoją niecodzienną konstrukcją budzi zdziwienie i podziw, gdy ujrzy się go po raz pierwszy. Dom bowiem, budowany stylem gotyckim, wyglądem przypomina mały zamek. Posiada blanki, a nawet okrągłą basztę.

Między pałacem, a Domem Ogrodnika znajdziemy przedszkole, a za nim duży plac zabaw, który jest dostępny dla wszystkich. Poza zwyczajnymi sprzętami przeznaczonymi dla dzieci, można znaleźć także siłownie pod chmurką oraz kamienne szachownice. Przy placu zabaw znajduje się grota. Aktualnie jest ona zamknięta, ale kiedyś znajdował się w niej bar. Dzisiaj można jedynie schodami wspiąć się na grotę i spojrzeć na park z góry, przy tym słuchając małego strumienia płynącego w korycie obok schodów.

Kilka metrów dalej znajduje się Staw Michałkowicki, którego dzieje sięgają XVIII wieku. Na początku był zasilany przez wodę, która pochodziła z odwadniania wyrobisk pobliskiej kopalni węgla. Później staw wyschnął. Został jednak poddany rewitalizacji i aktualnie jest zasilany ze specjalnych ujęć głębinowym. Zbiornik wodny jest dostatecznie mały, aby urządzać wokół niego spacery, a jednocześnie wystarczająco duży, by żyły w nim przeróżne rodzaje ryb, ku uciesze wędkarzy. Na stawie znajduje się także tzw. Wyspa Kaczek do której ludzie nie mają dostępu. Jak nazwa wskazuje, żyją tam kaczki, które pływają po michałkowickim stawie. Park oferuje także wiele ścieżek zarówno dla pieszych, jak i rowerowych, dlatego też może to być idealne miejsce dla osób, które kochają jeździć na rowerze, uprawiać nordic walking lub zwyczajnie chodzić, obcując przy tym z przyrodą. Miejsce dające tyle atrakcji może również stać się świetnym punktem spotkań towarzyskich, zwłaszcza dla grup, które uwielbiają długo, wspólnie spacerować i spędzać czas na świeżym powietrzu.


FAUNA I FLORA

Przechadzając się po terenie parku można dostrzec wiele aspektów przyrody. Park wypełniony jest setkami zarówno starych, jak i młodych drzew. Jest ich tak dużo, że gdzieniegdzie mogą tworzyć nawet imitacje lasu. Możemy znaleźć takie drzewa jak dęby, klony, buki i kasztanowce. Wśród nich wyróżnia się zabytkowy kasztanowiec mierzący 4 metry w obwodzie pnia.

Poza roślinnością, w parku można zobaczyć wiele zwierząt. Nie są to tylko ryby i kaczki, które mieszkają na terenie stawu, ale także wiewiórki, bażanty, zające, łasice, a nawet lisy. W miejscu, gdzie znajduje się tak wiele drzew, nie mogło także zabraknąć ptaków, takich jak np. kukułka, wilga, szpak, czy kos.

Warto pojechać i obejrzeć Park Górnik w Siemianowicach Śląskich z wielu powodów. Przede wszystkim ma sporo atrakcji dla wielu grup wiekowych i hobbystycznych. Miejsce do zabawy dla dzieci, miejsce odpoczynku dla starszych, czy miejsce do ćwiczeń dla aktywnych. Swoje miejsce odnajdą tutaj również spacerowicze, wędkarze, obserwatorzy flory oraz ci, którzy zwyczajnie chcą odpocząć na łonie natury. Zaletą parku jest to, że posiada on dużo drzew i zwierząt, przez co będąc w jego centrum, z dala od ulicy, można wsłuchać się w relaksujące dźwięki przyrody. Jeżeli integrowanie z przyrodą nie jest zbyt interesujące można zaprosić znajomych i wspólnie wspiąć się na grotę, okrążyć staw lub zagrać w szachy przy placu zabaw. W michałkowickim parku każdy znajdzie coś dla siebie.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Siemianowic Śląskich