Pałacyk myśliwski w Promnicach

Agata Gąsiorowska

Znajdujący się nieopodal południowo-zachodniej części Jeziora Paprocańskiego pałac przekonuje do siebie niejednego przypadkowego przechodnia, a jego urok sprowadza do wsi Kobiór wielu przyjezdnych. Lasy pszczyńskie, które zostały starannie zagospodarowane przez księcia Friedricha Erdmanna Anhalta-Köthen-Pless oraz Hansa Heinricha XI von Hochberga były swego rodzaju fundamentem dla pałacu, a ich bogatość w dziką zwierzynę i ptactwo przyciągało tłumy myśliwych. Niewątpliwie wart każdej minuty poświęconej na dotarcie do powiatu pszczyńskiego, by móc cieszyć się niepowtarzalnym klimatem jaki rozbudza Pałac myśliwski w Promnicach.


ODROBINA HISTORII

W latach 1760-1866 Promnitzowie, czyli ówcześni właściciele Księstwa Pszczyńskiego wznieśli pałac, często określany także jako dom myśliwski. W 1861 roku na miejscu pałacu powstała budowla w stylu angielskiego neogotyku w związku z faktem, iż dworek ten chylił się ku upadkowi. 24 września 1867 roku obiekt spłonął w nieznanych okolicznościach, lecz dzięki ubezpieczeniu w Towarzystwie Ubezpieczeń Ogniowych w 1868 roku pałacyk został odbudowany i cieszy odwiedzających swoim pięknem do dnia dzisiejszego. Pałac w Promnicach wybudowany został z dedykacją dla gości, którzy zapraszani byli na polowania w Puszczy Pszczyńskiej, odwiedzającymi byli m.in. król Prus i cesarz Niemiec. Na dziedzińcu w 1864 roku wzniesiono na cześć myśliwych figurę przedstawiającą ich patrona – świętego Huberta z jeleniem. W latach późniejszych pałacyk należał do kopalń bądź zrzeszeń górniczych, a w 2003 stał się własnością Skarbu Państwa. Aktualnie mieści się tu restauracja, a sam pałac określono mianem luksusowego hotelu.

PIĘKNO MYŚLIWSKIEJ BUDOWLI

Pałac cechuje się dużą ilością akcentów myśliwskich, a w pierwszej kolejności zauważyć można rozwieszone na zewnątrz głowy jeleni z porożami. Gdy mowa natomiast o stylach w budownictwie, budowla ta cechuje się połączeniem różnych stylów. Oprócz tego, zamek ten charakteryzował się wieżą, która dominowała nad całością, ponieważ pełniła bardzo ważną funkcję – umożliwiała obserwację zwierzyny. W jego bardzo ozdobnym wnętrzu zobaczyć można duży hol oraz jadalnię, a głównym materiałem do wyrabiania mebli stało się drewno, zatem to ono zdobi mury pałacyku. Zapierającym dech w piersiach elementem są także rzeźbione boazerie, witrażowe okna, bądź malowidła. Uwagę przyciągają także kręcone schody, a w Sali Kominkowej – piec kaflowy. Wspomnieć należy także o ścianach, które ozdobione są trofeami myśliwskimi. Pałac, wzniesiony z cegły i drewna, ma trzy kondygnacje. Charakteryzuje się ośmioboczną wieżą, która zwieńczona jest hełmem o szpiczastym kształcie.

Do Zameczku dojechać można autem drogą S1, bądź DK86 i DK1. Sama droga np. z Katowic trwa około 30 min, lecz wrażenia jakie zapewnić może Pałac myśliwski w Promnicach są niewątpliwie warte pokonanej trasy. Przy wjeździe na drogę kierującą do pałacu znajduje się znany posąg, a właściwie rzeźba, która jest drogowskazem. Są to drewniane sylwetki halabardników na rozstaju dróg w Lesie Kobiórskim i to właśnie ta rzeźba wskazuje kierunek do Pałacyku w Promnicach stając się także „przystawką” dla późniejszego zwiedzania budowli w Promnicach.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Kobióra