Ogród parafialny w Mikołowie-Bujakowie

Martyna Czerw

EKO-PARAFIA

W skład Mikołowa wchodzi pięć sołectw, w tym Bujaków, który posiada dwie niesamowite atrakcje. Pierwszą z nich jest Śląski Ogród Botaniczny, będący znakiem rozpoznawczym tych okolic oraz Ogród Parafialny Sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Środowiska Naturalnego znajdujący się przy kościele. Historia tego drugiego, barwnego miejsca sięga 1976 roku, kiedy proboszczem parafii został ksiądz kanonik Jerzy Kempa, który zmarł we wrześniu 2019 roku w wieku 83 lat. Przez lata swojej działalności opiekował się nie tylko parafią, a również jej otoczeniem, tworząc jednohektarowy ogród. Obecny proboszcz nie pozostaje w tyle i dba o to, co pozostawił po sobie jego poprzednik.


ROŚLINY, RZEŹBY I KAMIENIE

Rośliny nie są tutaj jedyną atrakcją. Gości wita przywieszony do ściany kamień, który służy do prognozy pogody. Pod nim znajduje się krótka, zabawna ściąga: Pamiętaj! Gdy kamień zniknie to znaczy, że trzeba zgłosić kradzież. Im dalej w głąb tym ogarnia nas więcej zieleni, gdzie rodziny mogą spędzić przyjemnie czas w towarzystwie leczniczych ziół, kwiatów w kolorach tęczy, drzew przynoszących schronienie przed Słońcem oraz przy pięknej sadzawce, przez którą prowadzi mostek. Latem bądź wiosną na tafli wody można zobaczyć piękną wielobarwną roślinność, otoczoną przez lilie wodne, będące miejscem odpoczynku dla żab.


PSZCZOŁY I PAWIA KRZYK

Między florą znajdują się liczne rzeźby – w pniach, przy drzewach, na słupach, na ścianach oraz w zabudowach. Kilka z nich otacza równie dobrze wkomponowane w teren, drewniane budynki. Towarzyszą im również kapliczki, w tym ku czci Maryi Boskiej Bujakowskiej. Nie są to najstarsze atrakcje do ujrzenia na własne oczy. Goście mogą zobaczyć starodawną studnię, powstałą w 1604 roku oraz krzyż pokutny, postawiony paredziesiąt lat później, czyli w 1681 roku. Ogród tętni życiem nie tylko ze względu na pęki kwiatów towarzyszące na każdym kroku. W ich rozkwitaniu pomagają im pszczoły z tutejszej pasieki. Uroku dopełniają dumnie kroczące pawie, będące nowym urozmaiceniem dla tego miejsca. Ich kolorowe ogony można podziwiać w soboty od 9:00 do 21:00 oraz w niedzielę od 12:30 do 21:00. Wstęp na teren ogrodu jest darmowy, natomiast na jego terenie znajdują się skarbonki, do których można wrzucić parę groszy na utrzymanie tego uroczego miejsca, noszącego na swych ramionach część śląskiej historii.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Mikołowa