Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

Dagmara Pietrzak

Obok najbardziej rozpoznawalnego obiektu w Katowicach jakim jest Spodek powstało największe centrum kongresowe w Polsce. Jest to miejsce łączące zarówno funkcję kongresową, konferencyjną, wystawienniczą, targową oraz widowiskową. Budowa obiektu rozpoczęła się w 2011 roku a zakończyła w 2015. Było to jednocześnie zrealizowanie ostatniego elementu powstającej od 2006 roku Strefy Kultury przy Korfantego i Olimpijskiej. Budowa MCK kosztowała ponad 378 milionów złotych. Całkowita powierzchnia obiektu to  37902 metrów kwadratowych.  Właścicielem MCK jest Miasto Katowice. Od 2016 obiekt zarządzany jest przez firmę PTWP Event Center z Katowic. 


BRYŁA ROKU

W 2008 roku konkurs na zaprojektowanie gmachu MCK wygrało warszawskie biuro JEMS Architekci. Nie było to łatwe zadanie, ponieważ w wymogach konkursu określono, że projekt obiektu ma szanować modernistyczne sąsiedztwo, ale powinien być również uwzględniony  przebieg historycznej trasy, łączącej miasto z położoną na północny-wschód dzielnicą Bogucice. 

Po prawie siedmiu latach powstał jeden z najnowocześniejszych budynków w całej Polsce. Najbardziej charakterystyczną cechą budynku jest tzw. Zielona Dolina, czyli dach pokryty trawą. Cieszy się ona dużym zainteresowaniem mieszkańców, jak i osób odwiedzających Katowice. Jest to idealne miejsce do spotkań i odpoczynku. Można się po niej swobodnie poruszać, usiąść na ławkach oraz zrobić piknik, podczas którego czas umilać nam będzie piękny widok na Katowice. Cały obiekt to nowoczesny gmach w kształcie prostopadłościanu, który został połączony przejściem podziemnym ze Spodkiem. W 2015 roku Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach otrzymało tytuł najlepszego obiektu kongresowego w Polsce w prestiżowym konkursie „Meeting Planner Power Awards 2015”. Następnym większym wyróżnieniem było zwycięstwo w plebiscycie Bryła Roku 2015. 


MNÓSTWO SAL

Cały gmach Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach może jednocześnie pomieścić 15 000 gości. Podzielony jest na cztery części takie jak: Sala Wielofunkcyjna, która pomieści do 10 000 osób; Sala Audytorium, która pomieści około 600 osób; Sala Balowa, która pomieści około 1000 osób; Zespół Sal Konferencyjnych, które składają się z 26 mniejszych i średnich sal konferencyjnych. Sala Wielofunkcyjna to miejsce o powierzchni ponad 8100 metrów kwadratowych. Sale Balową można podzielić na trzy mniejsze. W MCK do dyspozycji uczestników wydarzeń dostępne są restauracje dla 450 osób, lokale gastronomiczne dla 120 osób oraz pokoje VIP-owskie. Dodatkowym atutem jest parking na ponad 100 miejsc. 


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Katowic