Kochłowickie planty w Rudzie Śląskiej

Ewelina Malajka

Jeśli spojrzymy na słownikową definicję słowa „planty”, dowiemy się, że są to „tereny zielone zakładane wokół ośrodków staromiejskich”. Czasami plantami nazywa się także obszary wydzielone na tor kolejowy. Najprościej rzecz ujmując, są to tereny zielone, a takie znajdziemy w Rudzie Śląskiej, w dzielnicy Kochłowice.

Planty w Kochłowicach to park, który jest często odwiedzany zarówno przez mieszkańców Rudy Śląskiej, jak i okolic. Atrakcyjna lokalizacja sprawia, że miejsce przyciągać może zarówno wiernych, gromadzących się w pobliskim kościele, jak i uczniów znajdującego się w okolicy liceum. Dodatkowo planty zyskały na popularności dzięki otwarciu lokalnego pubu oraz innym inicjatywom mieszkańców Kochłowic.


NIECO ZAPOMNIANE MIEJSCE INTEGRACJI RUDZIAN

Planty powstały niespełna sto lat temu, około 1930 roku z inicjatywy ówczesnego naczelnika gminy. Na ich terenie znajdują się aż trzy zabytki, które są ściśle związane z historią miasta. W 1984 roku w ich centralnym punkcie wzniesiono pomnik Powstańców Śląskich. W głębi parku znajduje się jeden z najbardziej charakterystycznych punktów tego miejsca – nieczynna wieża wodna, powstała w czasie budowy infrastruktury pobliskiego dworca. Sam budynek dworca, w którym uruchomiony został pub, jest trzecim ze wspomnianych zabytków.

O ile pomnik i dworzec znajdują się w dobrym stanie i mogą nacieszyć oczy zwiedzających, o tyle wieża ciśnień zatrzymała się w czasie. Pierwotnie wykorzystywano ją zapewne do zasilania parowozów i zaopatrywania pobliskich budynków mieszkalnych w wodę. Z czasem jednak tego typu budowle stały się nieco bezużyteczne i odeszły w zapomnienie, co niestety widać. Upływ czasu do niedawna było widać na całym obszarze kochłowickich plant. Znajdowały się na nich bowiem alejki i ławeczki, jednak odwiedzających ubywało. W 2006 roku pojawił się pomysł na rewitalizację tego terenu. Koncepcja ta zakładała przebudowę istniejącej już infrastruktury, w celu stworzenia terenu rekreacyjno – wypoczynkowego.

Alejki miały zostać odświeżone, plac zabaw przebudowany, pomnik Powstańców Śląskich odnowiony, a wieża ciśnień wyremontowana i podświetlona. Plan wyglądał dość ambitnie – wieża miała zostać otoczona kamiennym placykiem, który byłby wykorzystany jako ogródek kawiarniany. Na drodze stanęło jednak PKP S.A., będące właścicielem działki, na której ów wieża się znajduje. Z całego tego planu w 2009 roku zrealizowano jedynie odnowę pomnika.


MODERNIZACJA KOCHŁOWICKICH PLANT

Do długo oczekiwanej modernizacji doszło dopiero w 2020 roku. Zadanie to zrealizowano w ramach budżetu obywatelskiego, a koszt całkowity wyniósł prawie 265 tysięcy złotych. Głównymi punktami projektu było powstanie nowych alejek, postawienie ławek, donic i koszy na śmieci, a także grilla ze stolikami oraz placu do gier.

Wcześniejsze alejki szutrowe zostały odnowione i wyłożone kostką, z czego jedną zamieniono na zieleniec. Wszystkie ławki, kosze i donice ujednolicono, by tworzyły razem jedną, spójną całość. Największą zmianę można zaobserwować na niezagospodarowanym dotychczas terenie, który przemieniono w specjalny plac do gier ulicznych. Jest to ukłon w stronę dzieci i młodzieży, którzy teraz mają gdzie rozwijać sprawność fizyczną. Zadbano także o rowerzystów, którzy mogą bezpiecznie zostawić na plantach swoje rowery.

Kochłowickie planty zyskały więc drugie życie i ponownie mogą stać się centrum życia towarzyskiego mieszkańców tej dzielnicy, przyciągając odwiedzających w każdym wieku. Jest to dobre miejsce zarówno do spędzania czasu, jak i na chwilę odpoczynku. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że i wieża ciśnień doczeka się w przyszłości modernizacji i wpasuje się w obraz odnowionych, kochłowickich plant.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Rudy Śląskiej