Kawiarnia „Koci Gościniec” w Bytomiu

Natalia Habrajska

Koci gościniec to niezwykle klimatyczne oraz jedno z najbardziej gościnnych miejsc w województwie śląskim. Kawiarnia mieści się na ulicy Dworcowej 3/20 w Bytomiu. Można tu – w towarzystwie wspaniałych, energicznych i przyjaznych kotków – napić się aromatycznej kawy lub herbaty i skosztować pysznych deserów. Restauracja czynna jest codziennie od godziny 12 do 20, również w niedzielę i święta.


SELFIKI BEZ FLESZA

Przed wejściem do kociej kawiarni należy zapoznać się z regulaminem. Oto kilka podstawowych, obowiązujących zasad. Przede wszystkim na początku należy zdezynfekować ręce (w trosce o zdrowie kotów) . Kolejnym ważnym punktem jest prośba, by NIE robić zdjęć z użyciem lampy błyskowej, nie budzić kotków, które śpią, nie brać ich na ręce oraz nie dokarmiać. Kawiarnię można odwiedzać z dziećmi, natomiast ze względu na komfort kotów oraz klientów, ilość dzieci wpuszczanych w tym samym czasie do kawiarni jest ograniczona. W regulaminie zawarta jest również prośba, aby pilnować swoje dziecko przebywające na terenie kawiarni, w trosce o bezpieczeństwo kotów oraz bawiących się z nimi dzieci.

Rezerwacje stolików w Kocim Gościńcu nie są wymagane, natomiast są one mile widziane. Rezerwacji dokonać można poprzez wysłanie SMS’a na numer telefonu 515 351 987, w treści wiadomości należy podać planowany dzień wizyty w kawiarnii, godzinę, liczbę osób oraz czy będą dzieci. Zamówienia przyjmowane są przy barze, a osoby nie zamawiające, zobowiązane są do zapłacenia 15 złotych za wstęp. Opłata jest w pełni przeznaczana na utrzymanie podopiecznych.

Kawiarnia słynie z miłości do kotków oraz chęci niesienia im pomocy. Ty też możesz pomóc! Każda złotówka z zamówionej kawy i herbaty trafia do kociej skarbonki. 100% dochodu z restauracji przeznaczone jest na utrzymanie kotów i ich domu tymczasowego. Warto również zaznaczyć, że Koci Gościniec jest centrum adopcyjnym, w którym każdy może znaleźć swojego kociego przyjaciela. Koty nie trafiają do gościńca bez powodu, są to zazwyczaj zwierzęta które trafiły do tego miejsca chore, skrzywdzone czy porzucone. Dlatego, nowi opiekunowie są wybierani szczególnie starannie, aby zapewnić im dobrą przyszłość, bez cierpienia czy głodu, tylko w towarzystwie kochającego właściciela, aby mogły godnie żyć i już nigdy więcej nie zaznać cierpienia.


ADOPCJA MOŻLIWA

Oto kilka ważnych warunków adopcji:

  1. Kota adoptować może tylko osoba pełnoletnia.
  2. Obowiązkowa rozmowa z przyszłym opiekunem, ankieta. Wizyta w domu osoby ubiegającej się o adopcję kota. Rozmowa o sterylizacji, żywieniu, opiece weterynaryjnej oraz zabezpieczeniach okien/balkonu.
  3. Adoptujący musi podpisać umowę adopcyjną.
  4. Koty oddawane są odrobaczone, zaszczepione, zaopatrzone w książeczkę zdrowia, wysterylizowane/wykastrowane (jeśli są w odpowiednim wieku).
  5. Warunkiem adopcji jest wykonanie PRZED ADOPCJĄ zabezpieczeń balkonu i okien chroniących kota przed wypadnięciem.
  6. Kotka po pozytywnej wizycie przed adopcyjnej odbiera opiekun w umówionym wcześniej terminie. Do odbioru należy mieć ze sobą dowód osobisty i transporter.

A MOŻE WOLONTARIAT?

Koci Gościniec zachęca również do pomocy wszystkich miłośników kotków, chcących nieść bezinteresowną pomoc, poprzez dołączenie do zespołu Kociej Kawiarni jako wolontariusz. Wolontariuszem może być osoba pełnoletnia lub osoba, która nie ukończyła 18 roku życia, ale wyłącznie za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego. Zakres prac wykonywanych przez wolontariuszy obejmuje: dbanie o czystość w kocim azylu, socjalizacje kotków, zabiegi higieniczne kotów, pomoc w robieniu zdjęć zwierząt do galerii internetowej, podawanie leków (tylko dla osób uprawnionych), prowadzenie adopcji przez internet oraz stron internetowych, organizowanie akcji promocyjnych zmierzających do zwiększenia adopcyjności zwierząt, przeprowadzanie wizyt przed i po adopcyjnych, w celu zabezpieczenia dobrostanu adoptowanych zwierząt, przestrzeganie przepisów BHP i zasad bezpieczeństwa oraz poleceń od pracownika Gościńca, zgłaszanie wszelkich niepokojących sytuacji, nieprawidłowości, w szczególności związanych ze stanem zdrowia zwierząt.

Wolontariusze mogą przebywać w lokalu w godzinach pracy Gościńca według uzgodnionego wcześniej harmonogramu wizyt, uwzględniającego możliwości lokalowe oraz dostępność pracowników nadzorujących wolontariuszy. Wolontariusz ma obowiązek każdorazowo wpisywać się na listę obecności dostępną w Gościńcu.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Bytomia