GEOsfera w Jaworznie

Agata Gąsiorowska

Geosfera w Jaworznie jest miejscem, które zadowoli każdego. Począwszy od osób szukających ciszy i spokoju, kończąc na osobach uwielbiających zdobywać historyczną wiedzę. Park swoje bogactwo przejawia przed wszystkim w pięknie ogrodów tematycznych, ale także w zabytkach, które podziwiać można przechadzając się po terenie. Czym jeszcze zaskakuje Geosfera?


JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?

Ośrodek Edukacji Ekologiczno-Geologicznej w Jaworznie powstał na terenie dawnego kamieniołomu wapienia Sadowa Góra. W związku z zapotrzebowaniem na wapień w latach 70 XIX wieku zaczęto eksploatować teren, aby zdobyć surowiec. Przez kolejne lata nie było jednak pomysłu na zagospodarowanie tego obszaru. Dopiero kilka lat temu Urząd Miasta Jaworzna postanowił utworzyć tu Geosferę.

ELEMENTY HISTORII

Oczywistym jest wykorzystanie potencjału jaki Sadowa Góra niosła wraz z eksploatacją terenu. Stworzono paleorekonstrukcję odkopanych tam kręgowców, a także tablice informacyjne, bądź po prostu ekspozycje. Wszystkie te elementy niewątpliwie cieszą oko, ale także wzbogacają o wiedzę na temat okresu triasu. Jest to miejsce przede wszystkim edukacyjne, umożliwiające poznanie struktury tego miejsca, a nawet jego warstw. Na szlaku przeczytać można o mijających skamieniałościach, a konkretniej o roślinach, bądź zwierzętach zamieszkujących teren w okresie powstawania i formowania się terenu. Interesującymi elementami są także repliki triasowych gadów.


ATRAKCJE GEOSFERY

Geosfera posiada także niewielki plac zabaw na którym spędzać swój wolny czas mogą najmłodsi goście Sadowej Góry oraz miejsca specjalnie zagospodarowane dla młodych odkrywców, gdzie dzieci mogą wcielić się w rolę paleontologów. Obok placu zabaw znajdziemy miejsce na grilla, bądź piknik. Nie zapominając jednak o pięknie tego miejsca, wspomnieć należy także o rozległym ogrodzie, który cieszy oczy spacerowiczów. Jest to ogród sensoryczny, czyli ogród, który działa na zmysły silniej niż te „tradycyjne”, a posadzono w nim aż 40 tys. roślin. W Geosferze wybudowano także pawilon dydaktyczny zadedykowany specjalnym grupom. W środku zobaczyć można kolekcję skał, które posiadają fragmenty kości różnego rodzaju gadów. Geosfera posiada także kładkę widokową dzięki której spacerowicze mogą podziwiać Sadową Górę z wysokości.

Przy wejściu do Geosfery znajduje się niewielki parking dlatego też przyjazd z innych miejscowości autem nie stanowi problemu. Jeżeli jednak ktoś chciałby dojechać z Jaworzna dojazd możliwy jest także komunikacją miejską, a dojechać można pod Goesferę autobusem linii 304. Dojechać można także rowerem, jednak alejki Alejki w parku objęte są zakazem jazdy na rowerze można je zatem prowadzić, jednak to nie powinno przeszkodzić w zanurzeniu się w świecie epoki triasu.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Jaworzna