Filharmonia Częstochowska

Kacper Górak

SKROMNA (?) FILHARMONIA

Częstochowską filharmonię łatwo przeoczyć przechadzając się rozsławioną Aleją Najświętszej Maryi Panny (bądź, jak nazywają ją Częstochowianie, Alejami). Lecz wystarczy zejść nieco na ubocze centrum, by pośród bloków mieszkalnych ujrzeć modernistyczny budynek Filharmonii Częstochowskiej. Gdy stanie się przed jej wejściem przywita obserwatora białymi kolumnami oraz witryną z ciemnego szkła tak jakby intencjonalnie miało to budzić skojarzenia z kolorystyką klawiatury fortepianu. Budynek dysponuje dwiema głównymi salami (koncertową oraz kameralną), których łączna ilość miejsc nie przekracza tysiąca, co nie jest złym wynikiem nawet w skali całej Polski. Sale filharmonii w Częstochowie cieszą się uznaniem w świecie muzycznym; zarówno ze strony widzów jak i od strony profesjonalnej. Wielu ekspertów wskazuje na znakomitą akustykę sali koncertowej plasując ją w ścisłej czołówce podobnych sal w polskich filharmoniach.


ECHA PRZESZŁOŚCI

Filharmonia Częstochowska jest dość nową w historii miasta koncepcją, choć okoliczna zabudowa (w tym pobliska Aleja) mogą podpowiadać coś innego. Sam budynek oddany został do użytku w połowie latach sześćdziesiątych XX wieku. Filharmonią natomiast stał się dopiero w 1976 roku. Początkowo zbudowany jako Dom Kultury „Filharmonia” był siedzibą częstochowskiej Orkiestry Symfonicznej, której pierwszy koncert odbył się w Teatrze im. Adama Mickiewicza już w marcu 1945 roku (ok. 2 miesiące po wycofaniu się wojsk niemieckich z Częstochowy). Co ciekawe nowy przybytek kultury stanął w miejscu dawnej synagogi zwanej Synagogą Nową spalonej przez Niemców w pierwszych miesiącach II wojny światowej; konkretniej 25 grudnia 1939 roku. Projekt budynku filharmonii autorstwa Józefa Tadeusza Gawłowskiego zakładał wykorzystanie fragmentów ścian zniszczonej synagogi jako fundamentów dla nowej konstrukcji. W czasie dziesięcioletniej budowy dochodziło też niestety do kradzieży posadzki synagogi, która po latach odnalazła się jako element wystroju piwnicy jednego z częstochowskich domów. Niedługo po tym odkryciu budynek filharmonii rozpoczął kilkuletnią, gruntowną renowację, w wyniku której odnaleziono jeszcze więcej synagogalnej zabudowy (tym razem odpowiednio ją zabezpieczono). Władze Filharmonii upamiętniły dziedzictwo częstochowskiej społeczności żydowskiej nie tylko tablicą wspominającą spalenie Nowej Synagogi, lecz także przyjmując za patrona Bronisława Hubermana – urodzonego w Częstochowie skrzypka pochodzącego z żydowskiej rodziny. Filharmonia Częstochowska jest również gospodarzem festiwalu wiolinistycznego jego imienia.


NIE TYLKO MUZYKA

Filharmonia jest jednym z centrów życia kulturalnego Częstochowy. W jej repertuarze znaleźć można wiele koncertów i festiwali różnorodnych muzycznie; od muzyki klasycznej, poprzez opery na jazzie oraz muzyce filmowej skończywszy. Filharmonia udostępnia swoje sceny wielu znamienitym artystom polskim oraz zagranicznym. Jednakże nie tylko melomani znajdą tu coś dla siebie. Poza wydarzeniami stricte muzycznymi odbywają się tu także spektakle teatralne, występy kabaretowe, a nawet wystawy sztuki. Oprócz tego częstochowska Filharmonia prowadzi też działalność edukacyjną. Uczniowie częstochowskich szkół podstawowych uczęszczają tu na audycje oraz koncerty, na których, obok walorów muzycznych, młodzi słuchacze dostają możliwość wzbogacenia swojej wiedzy o tematy z zakresu historii muzyki czy budowy instrumentów muzycznych.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Częstochowy