Zalew Porajski

Kamil Nowak

NA WARCIE

Jest to zbiornik zaporowy na rzece Warta. Został on utworzony w 1978 roku przez spiętrzenie wód rzecznych zaporą czołową w miejscowości Poraj i Jastrząb. Zapora ma wysokość 14 metrów. Głębokość tego zbiornika szacuje się nawet do 13 metrów. Powierzchnia maksymalna zalewu wynosi 5,5km2, jego pojemność ok. 25 mln m3, długość 4.9km i szerokość do 1,4 km.


POZOSTAŁOŚĆ PO HUCIE

Zbiornik powstał głównie w celu magazynowania wody dla Huty Częstochowa. Jednak z czasem obszar ten przyjął się wśród mieszkańców jako główne centrum wypoczynkowe na tym obszarze. Wokół zalewu powstały przystanie jachtowe, żeglarskie, ośrodki wypoczynkowe czy restauracje. Nad zalewem każdy może znaleźć coś dla siebie. Wokół zalewu utworzyło się kilka przystani i możemy tam znajdować różne atrakcje. W jednym miejscu istnieje możliwość wypożyczenia kajaków, rowerków wodnych, żaglówek czy jachtów. Z innej strony można znaleźć zielone tereny do biwakowania, a z jeszcze kolejnej piaszczyste plaże dla miłośników promieni słonecznych. Zalew Poraj daje również możliwość pływania skuterami wodnymi czy różnymi łodziami napędzanymi silnikiem. Swoje miejsce na tym zbiorniku znajdą również wędkarze. Wielu z nich pojawia się nad zalewem w poszukiwaniu nowych zdobyczy. Można w nim znaleźć wiele gatunków ryb jak chociażby szczupak, okoń, sandacz i wiele innych.


POLE DO POPISU

Obecnie w okolicznych wioskach prowadzone są prace remontowe. Skutki tych prac powinno dać się zobaczyć już wkrótce. Poza przebudowami dróg, ważną inwestycją są też płaskie pobocza, chodniki, które stanowią spore udogodnienie dla rowerzystów. Już wcześniej taka trasa powstała od miejscowości Masłońskie. Aktualne prace dość mocno ułatwią życie rowerzystom, którzy dla rekreacji podróżują łatwymi i płaskimi trasami. Dzięki przebudowie powstanie droga rowerowa prowadząca od miejscowości Kolonia Poczesna przez Kolonię Borek, Osiny do samego Poraja. Takie ułatwienia mogą przyciągnąć większą część turystów, co pokazuje chociażby przykład niedaleko położonego Olsztyna, który poza ruinami zamku, ma dość dobrze rozbudowane ścieżki rowerowe co przyciąga kolejnych turystów.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Żarek