Rosarium w Parku Śląskim

Dagmara Pietrzak

OGRÓD RÓŻANY

Rosarium w Parku Śląskim, zwane również Ogrodem Różanym, jest największym w Polsce, a zarazem jednym z największych w Europie tego typu ogrodem. Jego powierzchnia to około 7 hektarów. Budowa Rosarium rozpoczęła się w 1965 roku. Jego projekt powstał w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, na czele którego stał główny projektant parku, Władysław Niemirski. Oficjalne otwarcie nastąpiło 24 czerwca 1968 roku. Rosarium znajduje się blisko ZOO. Wstęp do Ogrodu jest darmowy. Po wyjściu z rosarium od razu możemy kierować się do wejścia do Ogrodu Japońskiego. 


FLORA W ROSARIUM

Cała kolekcja róż obejmuje dziś około 300 odmian i można je podziwiać na około 35 000 krzewach. Ogród został zaprojektowany tak, aby przypominał kwietnik w kształcie plastra miodu. W Rosarium posadzono wiele różnych odmian róż wielokwiatowych. Najbardziej dominującą odmianą jest róża pienna, której kwiaty tworzą bukiety. Kolekcja największego ogrodu różanego w Polsce obejmuje róże parkowe, które tworzą kwietne piramidy oraz róże pnące, które oplatają pergole i altany. Oprócz róż w rosarium znajdziemy również drzewa w kształcie klombów oraz żywopłoty z cisów, żywotników, berberysu i ligustru. Róże kwitną od połowy czerwca do połowy lipca. Następnie powtarzaj proces ze zmniejszoną intensywnością aż do jesieni. Oprócz bogatej kolekcji roślin Rosarium oferuję również inne zapierające dech w piersiach atrakcje. Przechadzając się wśród róż możemy również podziwiać mały staw, betonowe baseny oraz oczka wodne. Obok największej sadzawki można napotkać charakterystyczną rzeźbę biegnących jeleni. Dla znawców historii znana będzie ławka, na której zasiadają Karolinka, Karlik i gołąb. Według opowieści Karlik z miłości do Karolinki pokonał wiele przeszkód wędrując za nią do Gogolina. Miłość zwyciężyła a oni zostali parą bohaterów jednej z najpopularniejszych śląskich pieśni ludowych.  


JAK SPĘDZIĆ CZAS WOLNY W ROSARIUM?

Nie da się ukryć, że Ogród Różany w Parku Śląskim jest chętnie odwiedzany przez okolicznych mieszkańców, jak i turystów zwiedzających Śląsk. Oprócz podziwiania uroków natury, jakie oferuje Rosarium można tutaj spędzić czas bardziej aktywnie. Do popularnych zajęć w jakich chętnie uczestniczą odwiedzający są ćwiczenia z jogi i zajęcia fitness. W alejkach możemy napotkać sportowców uprawiających jogging. Z kolei rodziny z dziećmi doceniają bezpieczną, piękną i zadbaną lokalizację, która sprzyja zabawom. Dużym plusem jest również możliwość niezakłóconego relaksu. Wśród takiej przyrody dobrze można się zrelaksować z książką w dłoni, wsłuchać się w śpiew ptaków. 


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Chorzowa