Ogród Japoński w Parku Śląskim

Dagmara Pietrzak

LATA HISTORII OGRODU JAPOŃSKIEGO

Ogród Japoński w Chorzowie jest zlokalizowany w jednym z największych parków miejskich w Europie – Parku Śląskim. Początki jego istnienia sięgają prawie 50 lat wstecz. Budowa Ogrodu Japońskiego w Parku Śląskim rozpoczęła się już w 1967 roku. Decyzje o budowie podjęto dlatego, że w większych miastach Polski takich jak Poznań, Wrocław też miały powstać podobne ogrody. Zaprojektowaniem Ogrodu Japońskiego zajął się Profesor Edward Bartman – celem było stworzenie obiektu jak najbardziej przypominającego Kraj Kwitnącej Wiśni. Budowę rozpoczęto, ale niestety nie została ona ukończona. 


JAPOŃSKI I ZMODERNIZOWANY

W 2021 roku po ponad 50 latach Ogród Japoński w Chorzowie został oddany do użytku odwiedzających Park Śląski. Przeszedł niezwykłą metamorfozę. Jego odbudowa trwała prawie 1,5 roku. Pracy nad nim podjęła się dr inż. Elżbieta Myjak – Sokołowska z grupą architektów z warszawskiej  Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Po modernizacji powierzchnia Ogrodu Japońskiego zwiększyła się z około 6 tysięcy metrów kwadratowych do ponad 12 tysięcy metrów kwadratowych. 


KRAJ KWITNĄCEJ WIŚNI

Ogród powstał w stylu Tsukiyama. Uszanowano i wdrożono w projekt pomysły Profesora Bartmana m.in. pomysł klimatycznego wodospadu. Cała aranżacja Ogrodu oparta jest na układzie wodnym. Znajduje się tam m.in. zbiornik wodny, wodospad oraz strumień. Naprzeciwko kaskady znajduje się ponad 50-letnia wiśnia, która znajduje się tam jeszcze z czasów pierwszych prób budowy Ogrodu. Dzięki wszechobecnej wodzie i kamieniu możemy poczuć chociaż trochę kulturę japońską. Jest to świetne miejsce, aby przyjść pospacerować i wyciszyć się wśród różnorodnych roślin. Znajdziemy tam naprawdę wiele odmian roślin i drzew takich jak paprocie, trawy, magnolie Soulangeana, funkie, jodły koreańskie i wiele innych. W ogrodzie Zen można podziwiać nieregularne głazy. Dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszy się przeszklony taras widokowy z wodospadem. Największego uroku i klimatu dodaje oświetlenie. Po zmroku ogród zyskuje magiczną aurę. 


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Chorzowa