Kompleks leśny Bażantarnia w Siemianowicach Śląskich

Filip Linttner

HISTORIA BAŃGOWA

Bażantarnia to kompleks rekreacyjny znajdujący się w Siemianowicach Śląskich, a dokładniej w dzielnicy Bańgów, powierzchnia całkowita to około 39,32 ha. W skład kompleksu wchodzi: lasek, pole golfowe, staw Rzęsa, ale warto również odwiedzić sąsiadujący cmentarz żołnierzy niemieckich. Przez park przebiegają ścieżki rowerowe prowadzące do centrum miasta i na Pszczelnik.

Pierwsze wzmianki o tej dzielnicy pochodzą z XVI wieku. Bańgów przez setki lat był jedną z najmniejszych gmin powiatu katowickiego. Prawdopodobnie pierwszym właścicielem wsi był Jan Starszy Mieroszewski. Jego ród posiadał Bańgów do 1675 roku. Następnie ziemie przejął Kaspar Hunter von Grandon, który był cesarskim poborca podatkowy i sędzią ziemskim Ziemi Bytomskiej. Natomiast po jego śmierci wieś trafiła w ręce katolickiej linii hrabiów Henckel von Donnersmarcków i pozostała w nich aż do początków XX wieku. W Bańgowie było zaledwie 7 domów i 42 mieszkańców. W osadzie mieściły się: owczarnia, huta szkła oraz wapieniołom z piecem wapiennym. Intensywniejszy rozwój wsi nastąpił po przyłączeniu jej do Siemianowic, a wraz z rozwojem zwiększyła się liczba mieszkańców.


INWENTARYZACJA

Lasek. Jest to jedyny obszar leśny na terenie miasta. Miejsce to jest często wybierane przez siemianowiczan do spędzania wolego czasu. Występuje tu dosyć interesująca fauna i flora. W jego drzewostanie przeważają głównie wiekowe dęby szypułkowe oraz lipy drobnolistne, klony zwyczajne i graby. Drzewa te budują las zwany grądem. Można trafić również na wiele zwierząt, ponieważ w obrębie parku żyją m.in. dziki, łasice, sarny, zające, bażanty, sroki, szpaki, kukułki, kosy, wilgi i słowiki, lisy. Można również natknąć się na dinozaury ale są one raczej sztuczne.

Pole golfowe. Zostało wybudowane w 1997 roku i od tego czasu jest sukcesywnie ulepszane i rozbudowywane. Prowadzone jest przez Śląski Klub Golfowy. Pole umiejscowione jest na granicy dzielnic Pszczelnik i Bańgów. Może być miejscem rozrywki nie tylko dla starszych, ale również dla młodzieży.


Staw Rzęsa. Umieszczony jest na terenach byłej piaskowni, która czynnie działała jeszcze w latach 50 XX w. Powierzchnia, którą zajmuje to ok. 13 ha, natomiast głębokość wynosi średnio 1,5 m. Po ostatniej rewitalizacji staw został podzielony na cztery odrębne zbiorniki, a pomiędzy nimi zrobiono alejki spacerowe. Co ciekawe na najmniejszym z akwenów w zimie funkcjonuje naturalne lodowisko. Jedna z części stawu jest porośnięta gęstą trzciną która pełni rolę naturalnej oczyszczalni wód opadowych spływających do stawu z przebiegającej tuż obok drogi. Zbiornik graniczy z nieczynnym wysypiskiem śmieci, które aktualnie należy do Polskiego Związku Łowieckiego, który ma tam swoją strzelnicę sportową. Jednym z problemów było to, że po likwidacji kopalni, która zasilała staw wypompowanymi wodami dołowymi, groziło mu wyschnięcie. Obecnie został stworzony system nawadniania przez wybudowane głębinowe ujęcie wody, oraz dodatkowo z opadów atmosferycznych

Cmentarz żołnierzy niemieckich. Może nie jest to miejsce, które znajduje się dokładnie w kompleksie rekreacyjnym tylko obok, ale uważam, że jest również warte zobaczenia. To rozległy cmentarz żołnierzy niemieckich, którzy polegli na ziemiach południowej Polski podczas II Wojny Światowej. W 1998 roku cmentarz został otwarty, a za jego organizacją stał federalny Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi. Na cmentarz można wejść dopiero od roku 2006. Liczba osób pochowanych na cmentarzu to ok. 28 tysięcy żołnierzy, które ekshumowano z miejsc pochówku w województwach: małopolskim, świętokrzyskim, śląskim i łódzkim. Cmentarz jest minimalistyczny, prosty oraz bardzo schludny.

Uważam, że bażantarnia jest miejscem wartym obejrzenia, szczególnie dla dzieci które mogą pojeździć na rowerze, pobawić się na placu zabaw czy pooglądać figury dinozaurów, które cieszą się dużą popularnością wśród najmłodszych. Dla starszych również nie zabraknie atrakcji takich jak chociażby golf czy jedzenie w sezonowym bistro, a jak się już wszystko znudzi to można wsiąść na rower i prostą ścieżką rowerową udać się w stronę centrum miasta.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Siemianowic Śląskich