Park Sielecki w Sosnowcu

Mateusz Szczepański

BOGATA HISTORIA

Ostatnimi laty władze Sosnowca starają się jak najbardziej uwydatnić każdy walor przyrodniczy miasta. Takim sposobem nowe życie zyskało wiele atrakcji w obszarach miasta. Wiele zmieniło się także w Parku Sieleckim, nazwanym tak przez położenie w dzielnicy Sosnowca – Sielcu.

Pierwsze informacje o powstaniu parku pochodzą z roku 1835 i należał on do rodziny Renardów. Na przełomie XIX i XX wieku park przeszedł pełną modernizację, a odpowiedzialny był za to zatrudniony przez rodzinę Renardów Ludwik Mauve. W okresie międzywojennym w parku ograniczono liczbę odwiedzających, a żeby do niego wejść trzeba było posiadać specjalną przepustkę. W latach 90 w parku rozmontowano Pomnik Czynu Rewolucyjnego, który znajdował się w centralnym punkcie parku. W miejscu starego pomnika postawiono nowy z orłem z godła Polski oraz napisem ,,Wolność. Praca. Godność’’.


IMPONUJĄCA INFRASTRUKTURA

Na terenie Parku Sieleckiego znajduje się wiele ciekawych atrakcji których próżno szukać w innych częściach miasta. Zazwyczaj mówi się o stworzeniu ścieżek rowerowych, których de facto w parku nie brakuje, jednakże park posiada aż półtorakilometrową pętle dla rolkarzy. Ponadto znajduje się tam mini plaża z leżakami, bulodrom do gry w pentaque, siłownia plenerowa „pod chmurką”, a także skatepark, plac zabaw oraz stoły do gry w tenisa stołowego i szachy.

W samym sercu parku znajduje się główny plac, na którym znajdują się słynne wsród mieszkańców schodki, na których znajduje się pomnik – „Wolność Praca Godność”. Ze względu na dużą powierzchnie tego placu oraz niedaleką odległość tego miejsca od centrum Sosnowca władze miasta bardzo często organizują tam wszelkiego rodzaju wydarzenia. Największym z nich jest bez wątpienia organizacja Dni Sosnowca, które najczęściej odbywają się początkiem czerwca, a na scenie która jest postawiona w miejscu schodków zawsze śpiewają znani i lubiani artyści polscy, jak i zagraniczni. Drugim wydarzeniem, które jest tam organizowanym i przyciąga tłumnie mieszkańców są weekendy z food truckami. W przeszłości w tym miejscu były też organizowane m. in. Dni Sportu, czy też Dzień Dziecka. Gdy jednak na placu nic się ciekawego nie dzieje, to młodzież zbiera się, aby porzucać do porozstawianych w koło placu koszy do gry w koszykówkę.


OTOCZENIE PARKU

Park położony jest pomiędzy wieloma ciekawymi obiektami. Przy wyjściu z parku na ulicy Zamkowej 4 znajduje się Stadion Zimowy, na którym swoje mecze rozgrywa hokejowa sekcja Zagłębia Sosnowiec. To właśnie w tym miejscu swoje największe triumfy na polskiej scenie hokejowej święciły największe polskie gwiazdy hokeja na lodzie- Wiesław Jobczyk i Andrzej Zabawa. Są to jednak ostatnie lata Stadionu Zimowego w tym miejscu ze względu na budowę nowego obiektu w dzielnicy Środula. W sąsiedztwie do stadionu znajduje się słynny Zamek Sielecki w którym mieszkańcy mogą podziwiać różnorakie wystawy. Na skraju Parku Sieleckiego znajduje się bardzo popularna wśród mieszkańców w okresie letnim pływalnia.

Park położony jest wzdłuż głównej ulicy Sosnowca – 3 maja. Ze względu na ten fakt, do parku bardzo łatwo dojechać, czy to autobusem bądź tramwajem. Problem pojawia się jednak w momencie próby dotarcia do parku samochodem, a jedynym słusznym rozwiązaniem jest zaparkowanie samochodu na parkingu na ulicy Zamkowej przeznaczonym dla klientów letniej pływalni.


Wyświetl większą mapę

zobacz więcej zdjęć

zobacz filmy z Sosnowca