Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Wielikąt w Lubomii – fotografie



Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Wielikąt”, mieszczący się niedaleko granicy polsko-czeskiej, powołano do życia w 1993 roku jako wynik wieloletnich zabiegów i starań przyrodników, w tym członków Górnośląskiego Koła Ornitologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Przyrody „pro Natura”. Niedługo potem „Wielikąt” objęto ochroną. Uznaje się go jako obiekt priorytetowy ze względu na sklasyfikowane w nim liczne gatunki zwierząt, w tym tych zagrożonych wyginięciem, ale też rzadką roślinność, w całości objętą ochroną.

przeczytaj cały artykuł

zobacz filmy z Lubomii